piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPonad 1/3 specjalistów nie chce pracować stacjonarnie

Ponad 1/3 specjalistów nie chce pracować stacjonarnie

36 proc. respondentów poszukałoby innej pracy, gdyby w ich obecnej powrócono do trybu stacjonarnego – wynika z badania opisanego w „Raporcie płacowym Hays 2023”. 20 proc. zaakceptowałoby to, jeśli godziny pracy byłyby elastyczne, a 19 proc. – jeśli wynagrodzenie zostałoby zwiększone. 3 proc. respondentów wskazało, że cieszyłoby się, ponieważ tęsknią za biurem.


Źródło: Raport płacowy Hays Poland 2023

Jak czytamy, 79 proc. specjalistów i menedżerów, którzy obecnie mogą korzystać z home office, nie zaakceptowałoby przywrócenia w pełni stacjonarnego modelu pracy lub zaakceptowałoby ten fakt, gdyby zostały spełnione dodatkowe warunki.

Twórcy badania zwracają uwagę na wdrożenie 7 kwietnia 2023 roku nowej ustawy dotyczącej pracy zdalnej, która powoduje, że pracodawcy muszą uporządkować kwestie, które do tej pory były jedynie umowne. Jak czytamy, może się zdarzyć tak, że część organizacji zredukuje liczbę dni dostępnych na pracę poza biurem lub zaoferuje je wyłącznie konkretnym pracownikom. Konieczne będzie również określenie, czy wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe zza granicy w formie „work from anywhere”, a jeżeli tak – to na jakich zasadach.

Obecnie 33 proc. organizacji praktykuje wyłącznie stacjonarny model pracy. 19 proc. badanych pracodawców stosuje w tym zakresie elastyczność i od pracowników zależy, czy pracują z domu czy z biura. Model pracy zdalnej praktykuje 6 proc. badanych firm.


Źródło: Raport płacowy Hays Poland 2023

Z badań Hays, przeprowadzonych pod koniec 2022 roku, wynika, że większość firm z hybrydowym lub zdalnym modelem pracy nie planowała wprowadzać zmian w tym zakresie w 2023 roku. Co piąty pracodawca deklarował chęć aktualizacji dotychczasowej polityki home office przez zwiększenie obecności pracowników w biurze.

„Powody chęci zwiększenia wymiaru pracy w biurze były różne, natomiast firmy najczęściej powoływały się na potrzebę podniesienia produktywności pracy lub redukcji poczucia osamotnienia wśród pracowników. W związku ze zmianą przepisów prawa i nałożenia na firmy dodatkowych obowiązków, dla części organizacji dodatkową motywacją mogą być obecnie również kwestie finansowe” – komentuje Aleksandra Tyszkiewicz, Executive Director w Hays Poland.

Twórcy badania zauważają, że skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, zabudżetowanie dodatków finansowych z tytułu pracy zdalnej i uregulowanie jej zasad – często w porozumieniu ze związkami zawodowymi, działem finansowym, prawnym i HR – może być dla części firm na tyle obciążające, że zdecydują się ograniczyć dostęp do home office. (bs)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj