Fundacja Oksymoron – Instytut Badań Społecznych i Mediów oraz działający w ramach Fundacji HUB fact-checkingowy stworzą Krajowe Centrum Wsparcia Ofiar Dezinformacji i Hejtu. Nowa jednostka powstanie w Rzeszowie.
Fundacja Oksymoron podjęła decyzję o utworzeniu centrum w porozumieniu z Radą Programową złożoną z naukowców, medioznawców, psychologów, analityków i prawników oraz ze stałymi partnerami instytucjonalnymi, innymi fundacjami i stowarzyszeniami.
Nowo powstała organizacja ma zapewnić wsparcie ofiarom dezinformacji, mowy nienawiści i hejtu w kilku obszarach, m.in. w zakresie psychoterapii, zdefiniowania źródeł dezinformacji i hejtu, neutralizowania ich złych skutków. Poszkodowani będą też mogli liczyć na pomoc prawną, której celem będzie pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zaistniałych zdarzeń.
Co więcej, centrum będzie prowadzić też badania i analizy, które w zamyśle pomysłodawców mają być źródłem informacji i danych dla instytucji państwowych, które pracują nad poprawą prawa w tym zakresie. „W ostatnich dniach pojawiła się Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie rozszerzenia unijnego wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści” – wskazują inicjatorzy centrum.
Twórcy centrum zamierzają też prowadzić stałe działania informacyjne i edukacyjne skierowane do społeczeństwa, mówiące o tym, jak walczyć z dezinformacją i mową nienawiści.
Już 22 i 23 lutego 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się druga edycja Konferencji Media Info, w tym roku poświęcona dezinformacji i hejtowi w erze sztucznej inteligencji. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Oksymoron we współpracy z Urzędem Miasta Rzeszowa.
Patronat honorowy nad konferencją objęli m.in. Minister Cyfryzacji oraz Krajowe Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa.
Pierwszego dnia eksperci z dziedziny nauki i mediów, analitycy, psychologowie i dziennikarze będą rozmawiać o skutkach szerzącej się dezinformacji i hejtu w erze sztucznej inteligencji. Analizie poddane zostaną mechanizmy i procesy, które mają bezpośredni wpływ na każdy obszar życia Polek i Polaków.
Podczas paneli dyskusyjnych poruszone zostaną kwestie jakości informacji w przestrzeni publicznej w obszarze mediów i kanałów informacji. Co więcej, oceniony zostanie też wpływ dezinformacji i hejtu na budowanie świadomości społecznej. Eksperci porozmawiają o tym, jak w dzisiejszym czasie rozwoju sztucznej inteligencji można, a nawet trzeba wykorzystać AI jako narzędzie do walki z tymi złymi zjawiskami.
Nie zabraknie też omówienia psychologicznego aspektu wpływu hejtu na świadomość społeczną oraz gotowości ludzi na radzenie sobie z mową nienawiści.
Wieczorem odbędzie się gala, podczas której wręczone zostaną nagrody OKSYMORON ROKU 2023. Corocznie otrzymują je osoby lub instytucje za popularyzację prawdy, walkę z dezinformacją i hejtem. Wyróżnione zostaną również samorządy, które w poprzednim roku uczestniczyły w projekcie obejmującym walkę z dezinformacją w przestrzeni publicznej i komunikacji społecznej.
Drugi dzień konferencji obejmie panel szkoleniowy złożony z pakietu czterech szkoleń, poświęconych m.in. analizie wpływu dezinformacji na decyzje podejmowane w życiu społecznym, biznesowym i politycznym, a także wpływowi na wyniki badań społecznych, opinię i oceny; analizie mediów – pozyskiwaniu informacji czy rozpoznawaniu wiarygodnych źródeł; rozpoznawaniu dezinformacji i zachowań hejterskich oraz sposobów ich zwalczania. Szkolenia te przeprowadzą przedstawiciele IBRiS, Instytutu Monitorowania Mediów i Fundacji Oksymoron. W ostatniej części psychoterapeutka Maja Herman wyjaśni, co oznacza stwierdzenie „Wszyscy jesteśmy hejterami”.
Zgłoszenia można dokonać na stronie. Bilety na szkolenia i/lub galę znajdują się tutaj.
PRoto.pl jest patronem medialnym konferencji.