środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPowstała platforma dla osób z doświadczeniem poronienia

Powstała platforma dla osób z doświadczeniem poronienia

Pod koniec marca 2023 roku Fundacja Czułość uruchomiła platformę siostryronie.pl, której zadaniem jest wsparcie osób z doświadczeniem poronienia – również tych, które właśnie przechodzą przez ten proces. Na stronie znajdują się materiały edukacyjne skierowane do wszystkich osób, które doświadczyły poronienia i ich bliskich.

Na platformie dostępne są filmy edukacyjne z ekspertami różnych specjalizacji. Wśród nich jest m.in. Anna Parzyńska, ginekolożka, Karolina Łataś-Zagrajek, położna, seksuolożka, fizjoterapeutka uroginekologiczna, Kamila Raczyńska-Chomyn, doula, edukatorka seksualna, Joanna Frejus, psycholożka i psychoterapeutka, Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka, Joanna Olszewska, właścicielka domu pogrzebowego dedykowanego dzieciom, Anja Franczak, towarzyszka żałoby, oraz Michał Moniewski, psychoterapeuta.

Eksperci w przystępny sposób udzielają informacji na temat różnych aspektów poronienia. Tematyka obejmuje informacje podstawowe, jak np. wyjaśnienia niezbędnej terminologii medycznej, informacje, czego się spodziewać na izbie przyjęć i w szpitalu, czy jakich reakcji kobieta może spodziewać się ze strony swojego ciała.

Na stronie dostępne są także filmy na temat emocji, które mogą pojawić się podczas poronienia, i tego, jak zaopiekować się sobą w tym procesie.

Fundacja Czułość zapowiada, że platforma będzie poszerzona o materiały dla położnych, lekarek i lekarzy oraz doul, a także prowadzone będą dalsze prace nad rekomendacjami standardów i dobrych praktyk opieki okołoporonnej w Polsce.

W 2022 roku Fundacja Czułość zorganizowała spotkania grup wsparcia, w których udział wzięło łącznie ok. 40 kobiet po poronieniu, a także położnych. Przedstawicielki Fundacji udzielają również bezpłatnych konsultacji osobom z doświadczeniem poronienia oraz przedstawicielkom ochrony zdrowia, które wspierają roniące na co dzień.  
      
Jak czytamy, 43 proc. pacjentek wspomina, że na izbie przyjęć traktowano je bez szacunku i empatii, a 68 proc. badanych nie miało możliwości skorzystania ze wsparcia psychologa na oddziale szpitalnym. (bs)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj