środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPracownicy nie mogą otwarcie mówić o swoim zdrowiu psychicznym? Hays opublikowało nowy...

Pracownicy nie mogą otwarcie mówić o swoim zdrowiu psychicznym? Hays opublikowało nowy raport

51 proc. pracowników na świecie ma poczucie, że może otwarcie rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym w miejscu pracy, w Polsce ten odsetek wynosi tylko 31 proc. – wynika z  sondażu opublikowanego przez Hays z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Badanie internetowe dotyczyło zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Wiele firm wdraża programy wsparcia psychologicznego i buduje kulturę organizacyjną, której filarami są otwarta komunikacja oraz ogólny dobrostan zatrudnionych.

Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, uważa, że to relacje z bezpośrednim przełożonym mają największy wpływ na samopoczucie pracownika, jego zaangażowanie i poczucie własnej wartości.

„Menedżerowie powinni tworzyć środowisko, w którym członkowie zespołu czują się na tyle swobodnie, aby móc otwarcie mówić o wyzwaniach, z którymi się mierzą. Oczywiście pracownicy nie mają obowiązku zwierzać się szefowi ze swoich problemów, natomiast powinni mieć poczucie, że nie muszą ich ukrywać oraz mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie” – dodaje Agnieszka Pietrasik.

Ponadto, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że nawet 15 proc. osób w wieku produkcyjnym w swoim życiu doświadczy zaburzeń psychicznych, a depresja i przewlekłe stany lękowe są problemem, który każdego roku kosztuje światową gospodarkę około 1 biliona dolarów.

Jak czytamy, menedżerowie mają obowiązek dbać o dobrostan swoich pracowników i muszą podejmować środki, które pozwolą zapobiec pogorszeniu się ich zdrowia psychicznego. Aby zatrudnieni czuli się dobrze i bezpiecznie w organizacji, należy dzielić się z nimi wiedzą na temat najlepszych praktyk poprawiających dobrostan psychiczny oraz promować postawę work-life balance. (bs)

O badaniu:
Badanie miało formę sondażu internetowego. Wzięło w nim udział około 27 tys. osób na całym świecie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj