niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPołowa polskich firm nie zna pojęcia zarządzania różnorodnością. FOB opublikował raport

Połowa polskich firm nie zna pojęcia zarządzania różnorodnością. FOB opublikował raport

Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało raport z badania 10-lecia Karty Różnorodności w Polsce. Celem raportu było zobrazowanie aktualnego stanu realizacji działań polskich firm z zakresu DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion).

Jak wynika z badania, 49 proc. polskich firm zna pojęcie zarządzania różnorodnością. Badanie pokazuje jednak, że tylko 15 proc. organizacji posiada programy wspierające wybraną grupę zatrudnionych. Praktyki te są częstsze w dużych firmach.

Twórcy raportu wskazują, że wartości takie jak różnorodność, równość i integracja – zdaniem dużych przedsiębiorstw – mogą mieć pozytywny wpływ na firmę. Jak dodają, świadomość zarządzania różnorodnością nie przekłada się bezpośrednio na działania w tym zakresie: jedynie jedna trzecia firm (34 proc.) deklaruje te działania. Ponadto, 45 proc. firm posiada formalny dokument dotyczący przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji czy molestowaniu. Taki dokument znajduje się częściej w dużych firmach (80 proc.) niż w średnich (39 proc.).

Jak czytamy dalej, 20 proc. firm deklaruje przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osób poruszających się na wózku, 8 proc. do potrzeb osób niedosłyszących, a 2 proc. do potrzeb osób niedowidzących. 82 proc. polskich firm płaci składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Twórcy raportu wskazują, że nie zaobserwowano w tym zakresie znaczących różnic, jeśli chodzi o wielkość firmy czy reprezentowaną branżę.

Z badania wynika, że zatrudnianie osób z obywatelstwem innym niż polskie praktykuje 64 proc. badanych firm. Częściej robią to duże przedsiębiorstwa (79 proc.), najliczniej z branży: hotelarstwo i gastronomia (86 proc.), a najrzadziej – finanse i ubezpieczenia (19 proc.). Osoby LGBT+ wspiera 9 proc. badanych firm.

Dodatkowo, 31 proc. firm prowadzi monitorowanie wynagrodzeń w podziale na płeć. Z badania wynika również, że 75 proc. firm na poziomie zarządczym wyższego i najwyższego szczebla zatrudnia w większości mężczyzn.

Rozwiązania ułatwiające pracownikom godzenie życia zawodowego i prywatnego mają przełożenie na wyniki finansowe firmy dla nieco ponad połowy badanych (56 proc.).

Twórcy raportu podkreślają, że mimo wysokiej świadomości konieczności włączania zarządzania różnorodnością w strategię firm, wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie praktycznych działań pracodawców, m.in. wobec osób z niepełnosprawnościami, mniejszości oraz na rzecz równości płci i przeciwdziałaniu mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w miejscu pracy.

Cały raport dostępny jest na stronie. (bs)

O badaniu:
W badaniu udział wzięło 800 średnich i dużych firm reprezentujących dziesięć branż, odzwierciedlających specyfikę i strukturę polskiego rynku, zgodnie z klasyfikacją PKD. Raport powstał we współpracy Forum Odpowiedzialnego Biznesu wraz z agencją badawczą WiseRabbit.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj