.

 

Prawie połowa specjalistów pozytywnie ocenia wpływ AI na karierę

dodano: 
29.06.2023
komentarzy: 
0

45 proc. specjalistów w Polsce nie ma obaw związanych z rozwojem sztucznej inteligencji na rynek pracy i pozytywnie ocenia wpływ AI na karierę – pokazuje badanie Hays Poland. Okazuje się, że te osoby są zdania, że sztuczna inteligencja skróci czas niezbędny na wykonanie pracy oraz pozwoli zautomatyzować nieciekawe zadania.

Negatywnie na temat wpływu AI na temat rynku pracy wypowiedziało się tylko 13 proc. specjalistów – w tej grupie dominuje przekonanie, że AI może w przyszłości pozbawić ich pracy. Prawie co trzecia osoba nie potrafi określić, jaki wpływ na jej karierę będzie miało AI.

Jak wskazują autorzy badania, optymistyczne nastawienie specjalistów może mieć kilka przyczyn. „Po pierwsze, wśród specjalistów rośnie świadomość posiadanych kompetencji i potencjału, z uwagi na coraz większą złożoność pełnionych przez nich funkcji. Po drugie, wiele osób już teraz wykorzystuje zaawansowane, nowoczesne technologie udostępniane przez pracodawcę. Branże, które czerpią korzyści z programów opartych o uczenie maszynowe i modele językowe to chociażby IT, marketing i komunikacja, e-commerce oraz obsługa klienta” – czytamy w komunikacie. „Pracownicy mają coraz bardziej specjalistyczne zestawy kompetencji, jednocześnie znając ograniczenia sztucznej inteligencji” – dodają autorzy badania.

Okazuje się, że specjaliści z pozytywnym nastawieniem do AI są zdania, że narzędzie pozwoli skrócić ich czas pracy (62 proc.) oraz stworzyć przestrzeń dla bardziej angażujących, twórczych projektów przez automatyzację powtarzalnych zadań (46 proc.). Korzyścią, jaką badani widzą w AI, jest również możliwość zainspirowania się i zyskania szerszego spojrzenia na daną kwestię (42 proc.).

Niektórzy profesjonaliści obawiają się jednak, że poziom zaawansowania narzędzi sztucznej inteligencji będzie tak duży, że spowoduje utratę pracy lub ich perspektywy zawodowe się pogorszą (po 56 proc.). Zdaniem co trzeciego specjalisty AI negatywnie wpłynie na relacje międzyludzkie w świecie pracy (32 proc.).

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

„Automatyzacja części zadań i ograniczenie czasu przeznaczanego na ich realizację nie musi jednak oznaczać skrócenia dnia pracy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pracodawcy będą wówczas angażować pracowników w nowe, bardziej zaawansowane i kreatywne projekty, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Natomiast szersze wykorzystanie narzędzi AI niewątpliwie będzie stanowiło odciążenie w pracy fizycznej lub powtarzalnej, która ze względu na swoją monotonię może przyczyniać się do popełniania błędów przez pracowników. Urozmaicenie obowiązków służbowych może również pozytywnie wpływać na samopoczucie i satysfakcję zatrudnionych” – napisano w komunikacie.

42 proc. badanych uważa, że wpływ sztucznej inteligencji na ich sytuację zawodową może urzeczywistnić się w ciągu 2-5 lat. Prawie co trzeci respondent sądzi z kolei, że zmiany nadejdą szybciej, nawet w najbliższych miesiącach. (mb)

O badaniu:

Badanie Hays Poland przeprowadzono na przełomie maja i czerwca 2023 wśród ponad 600 respondentów.

X

Zamów newsletter

 

Akceptuję regulamin