poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościRada Polskiej Fundacji Narodowej odwołana

Rada Polskiej Fundacji Narodowej odwołana

21 lutego 2024 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Informacja została opublikowana na stronie resortu. 

Ministerstwo opublikowało również dokument „Działalność Polskiej Fundacji Narodowej w świetle faktów i biogramów”, w którym opisało zarówno genezę powstania fundacji, jak i jej działania budzące kontrowersje. 

PFN miała utrudniać dostęp do sprawozdań i dokumentów finansowych, co uniemożliwiało transparentny nadzór nad jej pracami oraz praworządne dysponowanie przez nią funduszami – dowiadujemy się. 

Czytaj więcej: NIK złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej. PFN odpowiada

Jak czytamy w publikacji, pierwotnymi założeniami instytucji były promowanie wizerunku Polski za granicą i wspieranie polskiej gospodarki. „W 2017 roku dokonano zmian w statucie, skupiając się na aspektach patriotycznych, pielęgnowaniu tradycji narodowej i obronie wizerunku Polski” – przekazano w raporcie. 

Już na początkowych etapach istnienia fundacji „pojawiały się informacje sugerujące lobbystyczne i polityczne motywacje za jej utworzeniem”. W mediach przypuszczano, że pomysłodawcą założenia jednostki mógł był Adam Hofman, jednak ostatecznie pomysł przypisano Dawidowi Jackiewiczowi – dowiadujemy się z dokumentu. 

Co więcej, „CBA prowadziło śledztwo w sprawie zleceń dla firmy Hofmana R4S wychodzących ze spółek skarbu państwa, co mogło wpływać na decyzje władz fundacji” – przekazano w sprawozdaniu resortu. 

Raport ministerstwa przypomina, że wskutek zmian w zarządzie PFN Maciej Świrski objął funkcję wiceprezesa organizacji. Jest on „założycielem Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom”. „Wcześniej związany był z różnymi organizacjami, m.in. Fundacją Klub Ronina i Stowarzyszeniem Ruch Kontroli Wyborów Ruch Kontroli Władzy, mającymi powiązania polityczne” – dowiadujemy się.
 
Jak czytamy dalej, Świrski wspólnie z zarządem PFN mieli wykorzystywać środki publiczne do prowadzenia kampanii politycznych. Ministerstwo podaje przykład akcji „Sprawiedliwe Sądy”, na którą wydano ponad 8,4 mln zł. Miała ona wspierać „zmiany w wymiarze sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry”. Raport podkreśla, że owa kampania „oskarżała sędziów, używając manipulacyjnych informacji w mediach”. 

Co więcej, PFN przeznaczył ponad 20 mln zł na współpracę z amerykańską agencją White House Writers Group. Współdziałanie spotkało się z krytyką „ze względu na niski zwrot z inwestycji, jakim był niewielki zasięg w mediach społecznościowych” – dowiadujemy się. 

Czytaj więcej: Polska Fundacja Narodowa zakończyła kontrowersyjną współpracę z amerykańską agencją PR

Resort przypomina, że w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej – od momentu jej założenia – zasiadały osoby mocno związane z poprzednim rządem. Byli to zarówno współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego, jak i działacze Prawa i Sprawiedliwości. 

PRoto.pl zapytało rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o to, czy resort powoła nową radę. Do momentu publikacji redakcja nie uzyskała odpowiedzi. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj