Socialinsider przeanalizował dziewięć milionów postów wideo na Facebooku opublikowanych na stronach z 25 kategorii, aby zrozumieć, w jaki sposób marki wykorzystują wideo marketing na platformie do promowania swojej działalności oraz prowadzenia dialogu z klientami.
Wyniki raportu pokazują, jaki format wideo generuje największe zaangażowanie oraz jaki jest wykorzystywany najczęściej i jak często marki udostępniają posty wideo (z jakiej branży są to marki). Porównano również wyniki osiągane przez transmisje na żywo z wideo nagranymi wcześniej. Przeanalizowano również liczbę słów w opisie do posta wideo, by określić jaka powinna być jego długość, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców – czytamy.
Serwis ogłosił, że liczba publikowanych postów wideo systematycznie wzrasta od 2017 roku. W 2018 roku dodano ich o 2 proc. więcej w porównaniu z poprzednim. Jak wynika z raportu stworzonego przez Socialinsider, wideo w formacie pionowym cieszy się większym zainteresowaniem niż to publikowane w formacie poziomym – podaje źródło. Ten typ filmów był najczęściej wykorzystywany w 2018 roku. Liczba opublikowanych pionowych wideo wzrosła o 12 proc. w 2018 roku, a w 2019 roku o kolejne 8 proc. – pisze serwis. Najwięcej filmów w tym formacie publikują marki z mniejszą liczbą fanów – poniżej 10 tys. Wśród kategorii stron, które sięgają najczęściej po wideo pionowe, są branże modowe, beauty&health oraz zajmujące się handlem detalicznym.
Źródło: socialinsider.io
Filmy trwające od dwóch do pięciu minut generowały największe zaangażowanie – wynika z raportu. Źródło zaznacza, że przyciągnięcie uwagi użytkownika przez dłużej jak minutę jest dosyć trudne, jeśli jednak będzie oglądać wideo dłużej, to jest duża szansa, że w przyszłości odtworzy je ponownie. Na PRoto.pl pisaliśmy o tym, że Facebook zmienił kryteria hierarchizowania wideo i stawia na posty oryginalne, takie, do których odbiorcy powracają, oraz te, które przyciągają uwagę widza na dłużej. Najdłuższe treści według raportu publikują strony polityczne, rządowe i organizacje non-profit.
Jak czytamy dalej, tylko 11 proc. marek korzysta z transmisji na żywo, mimo że przy tego typu filmach użytkownicy spędzają trzy razy więcej czasu niż przy wideo nagranych wcześniej. Serwis zaleca, aby przed rozpoczęciem planowej transmisji zapowiedzieć ją najpierw w kanale oraz upewnić się, że połączenie sieciowe jest sprawne. Warto również na żywo wchodzić w interakcje z użytkownikami oraz odpowiadać na ich pytania. Z opcji wideo na żywo najczęściej korzystają strony polityczne, edukacjne, osób publicznych i polityków.
Źródło: socialinsider.io
Najwięcej interakcji generują również posty, które składają się z 300-wyrazowego opisu. Raport wykazuje, że użyte słowa w poście mają znaczenie dla budowania zaangażowania, jednak jeśli chodzi o pytania w opisie, to nie są one szczególnie istotne dla tego wskaźnika. Jednak im dłuższy opis, tym większą uwagę odbiorców może przyciągnąć.
Mari Smith, ekspertka ds. marketingu na Facebooku, przy okazji opublikowanego raportu radzi, aby marki bardziej skupiały się na jakości pojedynczego postu, a nie na jak największej ich liczbie – przytacza jej wypowiedź Socialinsider. Zalecany przez Smith stosunek treści w serwisie to 70 proc. materiałów wideo, 20 proc. postów graficznych oraz 10 proc. linków, przy czym zaznacza, że przy pozostałych postach również można linkować treści. Zachęca ona również marki, by choć raz w tygodniu korzystały z opcji wideo na żywo – pisze serwis.
Najchętniej treści wideo na profilach publikują strony kanałów i sieci telewizyjnych, nadawców, mediów, newsowe. Średnio zamieszczają ponad cztery posty dziennie – wynika z raportu. Najmniejszą liczbę opublikowanych postów wideo odnotowano natomiast wśród stron związanych ze zdrowiem, urodą, produktem/serwisem czy muzyką – czytamy.
W raporcie uwzględniono marki międzynarodowe oraz krajowe, których konta były aktywne od 2014 roku do marca 2019 roku i miały od pięciu tysięcy do miliona fanów. (pm)