czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościRaport Otodom: Polacy deklarują nieznacznie wyższy poziom dobrostanu

Raport Otodom: Polacy deklarują nieznacznie wyższy poziom dobrostanu

Otodom, serwis ogłoszeniowy z nieruchomościami, opublikował w lipcu 2023 roku raport o poczuciu szczęścia mieszkańców Polski. Najnowsze badanie wskazuje, że poziom dobrostanu Polaków jest nieznacznie wyższy niż jeszcze przed dwoma laty.

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, społecznej i geopolitycznej, w polskich domach żyje się relatywnie szczęśliwie. Badanie wykazuje, że w 2021 roku poczucie szczęścia Polaków wynosiło średnio 6,59 w dziesięciostopniowej skali, a w 2023 roku już 7,08.

Z raportu wynika, że 12,9 proc. mieszkańców Polski jest maksymalnie szczęśliwych. Z kolei 40 proc. Polaków deklaruje zadowolenie ze swojego mieszkania. Do miast najbardziej zbalansowanych, jeśli chodzi o dobrostan, należą Lublin, Białystok, Olsztyn i Wrocław. Natomiast najwyższy poziom szczęścia wśród wszystkich miast wojewódzkich wskazywali mieszkańcy Zielonej Góry.

Na potrzeby analiz autorzy raportu podzielili respondentów na trzy grupy:

1. „Przodowników szczęścia”, czyli osoby odczuwające najwyższy poziom dobrostanu. Ich udział w badanej populacji wynosi 24,9 proc.

2. „Normalsów” – osoby mające przeciętne wyniki w poziomie dobrostanu. Są najliczniejszą grupą, która stanowi 48,9 proc. wszystkich badanych.

3. „Nieszczęśliwych” – osoby, które pod względem dobrostanu plasują się na niskim poziomie. Udział tej grupy wynosi 26,2 proc.

We wszystkich województwach liczebnie dominowali „normalsi”, przy czym ich największy odsetek mieszka w województwach opolskim i podlaskim (ponad 60 proc.), a najniższy w zachodniopomorskim i łódzkim (poniżej 40 proc). Największy udział tej grupy (ponad 30 proc.) odnotowano w województwie podkarpackim.

Największe odsetki „nieszczęśliwych” występowały natomiast w dwóch województwach centralnych, tj. mazowieckim (36,1 proc.) oraz łódzkim (35,8 proc.). „Przodownicy szczęścia” najliczniej (ponad 30 proc.) zamieszkują w województwie podkarpackim.

Okazuje się, że największą liczebnie kategorią wśród „przodowników szczęścia” są silversi, czyli osoby powyżej 60. roku życia, które mieszkają samotnie lub z partnerem, a ich dzieci (jeżeli w ogóle je mieli) wyprowadziły się. Również wśród „normalsów” najwięcej było osób w tej kategorii wiekowej – 34 proc. tej grupy. Pomimo wyższego ryzyka problemów zdrowotnych i większego zaniepokojenia toczącą się w Ukrainie wojną, osoby starsze są szczęśliwsze – wskazują autorzy raportu.

Najmniej zadowolenisą z kolei najmłodsi: ponad 40 proc. tej grupy miało 18–34 lat, niecałe 39 proc. od 35 do 54 lat, a jedynie 21,4 proc. więcej niż 55 lat. Z raportu wynika, że młodość nie gwarantuje satysfakcji z własnego mieszkania.

Badanie wykazuje również, że płeć może mieć statystycznie istotne znaczenie dla dobrostanu. „Przodownicy szczęścia” to segment zdominowany przez kobiety, które stanowią 60,5 proc. tej grupy.

Kategoria „normalsów” jest zbalansowana pod względem płciowym: 50,3 proc. to kobiety, zaś 49,7 proc. – mężczyźni. W grupie „nieszczęśliwych” wyższy był z kolei odsetek mężczyzn , który wyniósł 51,1 proc.

Jak czytamy, przewaga kobiet w dwóch wspomnianych kategoriach może wynikać z większych zdolności adaptacji do trudnych warunków życiowych i radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami.

We wszystkich omawianych grupach największą część stanowiły osoby mieszkające na wsiach (35–40 proc.). Jedynie wśród „przodowników szczęścia” grupa osób z mneijszych miast (do 100 tys. mieszkańców) była równie liczna jak mieszkańców wsi. Osoby mieszkające w mniejszych miastach wskazywały najwyższy poziom ogólnego dobrostanu. Okazuje się, że łatwy dostęp do usług, placówek edukacyjnych i zdrowotnych, przeciętnie wyższe zarobki czy bogata oferta kulturalna – cechujące duże miasta – nie podnoszą poczucia szczęścia.

(af)

O badaniu:

Badanie przeprowadzone wiosną 2023 roku zostało wykonane metodą CAWI. Respodenci wypełniali ankiety online, realizowane na panelu Opinie.pl, oraz wykonywali zdjęcia swoich domów/mieszkań. Do grupy ankietowanych należeli Polacy powyżej 18 roku życia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj