W sierpniu 2022 roku ruszyła społeczna inicjatywa „ODROdzenie” zawiązana wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, fundację „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole.
Akcja ma na celu przede wszystkim odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki. W planach jest również podjęcie działań na rzecz odbudowy turystyki, rekreacji, gospodarki i życia kulturalnego nad Odrą.
„Chcemy prowadzić szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną na temat wszystkich funkcji, jakie pełni rzeka. Będziemy uczyć o gatunkach odrzańskich roślin i zwierząt, przekonywać o zaletach turystyki i rekreacji nad wodą, a także podkreślać zalety renaturyzacji rzeki, czyli jej »zdziczenia«” – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.
W 2022 roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji „Akcji Czysta Odra”. Kolejna edycja akcji planowana była w maju 2023 roku, ale okazało się, że rzeka potrzebuje pomocy wcześniej.
Dominik Dobrowolski, wspólnie z fundacją „Wroc ma Moc” i bankiem Credit Agricole w ramach inicjatywy „Akcja Czysta Odra – ODROdzenie”, chcą zebrać co najmniej 100 tys. złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Pieniądze zbierane są na portalu Siepomaga.
„Chcemy tą inicjatywą podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy pod koniec lipca ujawnili skalę katastrofy, a potem własnymi rękami wyławiali z Odry tony śniętych ryb i zapobiegli w ten sposób wtórnemu zatruciu rzeki. Aby ten ich wysiłek nie poszedł na marne potrzebne są dalsze działania na rzecz odrodzenia całego odrzańskiego ekosystemu” – mówi Dominik Dobrowolski.
Organizatorzy akcji skonsultowali swoje plany z naukowcami, przyrodnikami i ekologami. Działania podejmowane w ramach inicjatywy „ODROdzenie” będą koordynowane we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim. (bs)