Pod koniec sierpnia 2022 roku rozpoczęła się kampania edukacyjna „Weź wątrobę do lekarza”. Jej organizatorem jest firma Bausch Health Poland, a patronem – Polskie Towarzystwo Hepatologiczne.
„Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i wyprzedzają raka piersi” – ostrzegają organizatorzy akcji.
Okazuje się, że ok. 400 tys. osób w Polsce choruje na przewlekłą chorobę wątroby, a 50 proc. Polaków nigdy nie badało wątroby.
Kampania „Weź wątrobę do lekarza” poświęcona jest chorobom wątroby i ich profilaktyce. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej w obszarze zdrowia i hepatologii oraz konieczności leczenia chorób wątroby u lekarza. Projekt ma uświadomić społeczeństwu, że choroby wątroby nie mogą być leczone na własną rękę suplementami diety czy preparatami z apteki dostępnymi bez recepty, bo tego rodzaju działania powodują wyciszenie i ukrycie objawów rozwijającej się choroby. Jak przekazują organizatorzy kampanii, na skutek tego wielu pacjentów trafia do lekarza w zaawansowanym stadium choroby.
Akcja ma także podkreślić korelację między nadwagą i otyłością a chorobami wątroby.
„Największy problem z chorobami wątroby jest taki, że po pierwsze ludzie są nieświadomi czynników ryzyka i je bagatelizują, a po drugie nie leczą się u lekarza. Przejadają się, piją za dużo alkoholu, mają nadwagę, latami biorą różne preparaty z apteki, zioła i suplementy, oczywiście bez konsultacji z lekarzem i wątroba w pewnym momencie odmawia takiej współpracy” – komentuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMED, jeden z ekspertów kampanii. W tym gronie znaleźli się także m.in. prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Pawłowska czy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.
Elementem akcji jest strona internetowa watrobaulekarza.pl, na której umieszczono informacje o wątrobie, jej funkcjach, chorobach i leczeniu. (mb)