Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce na początku października 2023 wystartowało z kampanią „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”. Celem akcji jest wsparcie ukraińskich dzieci i ich rodzin, które odnalazły schronienie w Polsce.
Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że nastawienie Polaków do uchodźców z Ukrainy w ostatnim czasie „zdecydowanie pogorszyło się” – tak odpowiedziało 34 proc. ankietowanych badanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiefgo – bądź „raczej pogorszyło się” – 51 proc. ankietowanych udzieliło takiej odpowiedzi. Z badania wynika, że negatywne nastawienie zwiększyło się na przestrzeni kilku miesięcy (od stycznia do maja/czerwca 2023).
„Mimo że [dzieci] są w bezpiecznej przestrzeni – tutaj nie spadają bomby, nie ma alarmów bombowych, to zmagają się z traumą wojenną, tęsknotą za krajem, nie radzą sobie z rozłąką z rodziną. Dlatego zbieramy fundusze, by zabezpieczyć właśnie te potrzeby, ale gdy w ich kraju będzie już bezpieczniej, duża część z nich powróci do Ukrainy” – tłumaczy Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. „Również dlatego przyjęliśmy koncepcję bliskiej współpracy z naszą siostrzaną organizacją SOS Ukraina. Planujemy otworzyć Centrum Specjalistyczne SOS w Mukaczewie, w obwodzie zakarpackim, w Zachodniej Ukrainie. W tym rejonie jest największa liczba wewnętrznie przesiedlonych uchodźców ukraińskich” – dodaje.
W ramach kampanii powstał spot (zrealizowany przez agencję Motion Pikczer), który przedstawia historię ośmioletniej Kateryny. Dziewczynka pisze list o życiu w Polsce, który jest skierowany do zmarłej babci. Podkreśla w nim, że choć nareszcie czuje się bezpiecznie, ma problem z powracającymi wspomnieniami wojny i tęsknotą za krajem.
„Takich historii niestety mamy w Polsce tysiące. Dzieci, które uciekły przed wojną, będą musiały włożyć ogrom pracy, by wrócić do normalności. Dbamy jako organizacja o te dzieci, chcemy je wspierać, bo to jest przyszłość Ukrainy. Ważne jest, by weszły w dorosłość z przepracowanymi traumami wojennymi, wsparciem psychologicznym, terapeutycznym” – mówi dr Aleksandra Granda, dyrektorka krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Organizatorzy utworzyli zbiórkę, dzięki której można przekazać darowiznę w dowolnej kwocie na stronie www.sosdzieciukrainy.org. Za jej pośrednictwem można także zapoznać się ze szczegółami działań prowadzonych przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. (af)