Badanie „Barometr Pracownika Edenred-Ipsos” pokazuje, jakie mają samopoczucie pracownicy z różnych krajów świata. Spytano o to 14 tys. pracowników z 15 krajów z 4 kontynentów.
71 proc. respondentów dobrze ocenia swoje ogólne samopoczucie w pracy. Szczególnie wyróżniają się dwa kraje: Indie i Japonia. W pierwszym odnotowano najwyższy poziom satysfakcji: 9 na 10 pracowników dobrze ocenia swoje samopoczucie (88 proc.). Odmienne wnioski można wysnuć na podstawie wyników z Japonii. Zaledwie 44 proc. mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni odczuwa zadowolenie z pracy.
Jak jest w Polsce? 7 na 10 pracowników deklaruje dobre samopoczucie w pracy. Daje nam to trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Wielką Brytanią.
Pensja nie pozwala na zbyt wysoki poziom życia
Nadal największym zmartwieniem pracowników jest wysokość wynagrodzenia, choć poziom niezadowolenia z tego powodu jest niższy o 6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (obecnie 52 proc. badanych Polaków martwi się wysokością swojej pensji). Gorzej jest tylko w Chinach – niezadowolenie potwierdziło 62 proc. badanych.
Drugim zmartwieniem pracowników jest utrzymanie pracy. W Polsce obawy o to zgłosiło 29 proc. badanych. Najbardziej pesymistyczni są jednak Japończycy (46 proc. potwierdza obawy) oraz Hiszpanie (40 proc.).
Praca to interesująca rutyna
Dla większości pracowników – zarówno w Polsce, jak i w większości innych krajów – praca jest rutyną. Tak swoje obowiązki zawodowe określa 31 proc. ankietowanych Polaków. Co ciekawe, w niektórych krajach – zwłaszcza tych, gdzie występuje duży poziom bezrobocia – większość badanych swoją pracę kojarzy z bezpieczeństwem. Tak jest chociażby w Hiszpanii (40 proc. odpowiedzi) czy Chile (44 proc.). Z kolei w Indiach i Brazylii praca jest przyjemnością dla 30 proc. ankietowanych w obu krajach, a dla 36 proc. Hindusów i 23 proc. Chińczyków praca jest pasją.
Mimo poczucia rutyny w pracy i słabo ocenianego poziomu zarobków, lubimy przychodzić do biura. Przyjemność z tego faktu odczuwa 63 proc. Polaków.
Zadowolony pracownik to efektywny pracownik
Wyniki Barometru Edenred-Ipsos pozwalają wysnuć wniosek, że dobre samopoczucie w pracy to dziś spore wyzwanie dla firm. Nieprzewidywalne otoczenie gospodarcze powoduje, że zwiększenie poziomu satysfakcji pracowników wymaga coraz większego zaangażowania pracodawców. Nie jest bowiem tajemnicą, że zadowolony pracownik jest bardziej efektywny. Z kolei efektywność pracowników przekłada się na poziom przychodów przedsiębiorstwa.
O badaniu
Przeprowadzono ponad 14 tys. wywiadów z pracownikami w 15 krajach na 4 kontynentach.
11. edycja „Barometru Pracownika Edenred-Ipsos” dotyczącego samopoczucia i motywacji pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2016 roku przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Edenred. Badaniem zostało objętych ponad 14 tys. pracowników w 15 krajach na całym świecie (Belgii, Brazylii, Chile, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Polski, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch).