niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościMłodzi ludzie są coraz większymi materialistami? Badanie Santander Bank Polska

Młodzi ludzie są coraz większymi materialistami? Badanie Santander Bank Polska

60 proc. badanych nastolatków uważa pieniądze za niezbędne do szczęścia. Między innymi to pokazało badanie wykonane na zlecenie Santander Bank Polska. Co więcej, ponad połowa respondentów w wieku 12-18 lat obawia się problemów finansowych swojej rodziny. 

Co drugi ankietowany rodzic również jest zdania, że pieniądze i większa możliwości zakupowe wiążą się ze szczęściem. Z badania wynika również, że niemal połowa osób w wieku 12-15 lat i 23 proc. w wieku 16-18 lat lubi ludzi, którzy mają drogie i luksusowe produkty lub ubrania. 

 

Według wyników badań, pieniądze odgrywają także ważną rolę podczas planowania przyszłej kariery zawodowej. 66 proc. osób w wieku 12-15 lat chce znaleźć dobrze płatną pracę. Na wysokie pensje zwraca też uwagę 60 proc. nastolatków w wieku 16-18 lat.

Z badania można również wywnioskować, że pieniądze mogą wzbudzać lęk i niepokój. Ponad połowa badanych rodziców obawia się utraty pracy, a aż 86 proc. wysokich kosztów utrzymania. Dzieci, które są pod wpływem rodziców, także niepokoją się o niepewną sytuacją finansową w rodzinie. Aż 57 proc. dzieci w wieku 12-15 lat oraz niemal co drugi nastolatek w wieku 16-18 lat martwi się o to, czy rodzic nie zostanie bezrobotny. 

Badani zostali również zapytani o podejmowanie w rodzinie rozmów na temat pieniędzy. Połowa badanych nastolatków w wieku 12-15 lat uważa, że rodzice są ich głównym źródłem wiedzy w sprawie finansów. Natomiast zaledwie 38 proc. nastolatków powyżej 16. roku życia rozmawia o pieniądzach z rodzicami. 

Ponadto, 75 proc. rodziców nastolatków w wieku 16-18 lat rzadko porusza temat sytuacji gospodarczej lub nie podejmuje go wcale. Takie rozmowy zdarzają się również rzadko lub wcale niemal u 60 proc. rodziców mających młodsze dzieci. Jednak 38 proc. z nich przyznało, że w obecnej sytuacji gospodarczej Polski częściej rozmawiają z dziećmi o finansach.


„Nowe pokolenia stają się coraz bardziej materialistyczne, nastolatkowie coraz częściej skupiają się na wyglądzie, popularności i pieniądzach. Materializm może prowadzić do zadłużeń i braku umiejętności oszczędzania oraz właściwego zarządzania pieniędzmi. Edukacja finansowa to nie tylko znajomość pojęć i definicji, ale również kształtowanie u dzieci wartości innych niż materialistyczne, np. bycie blisko z rodziną i przyjaciółmi, wzmacnianie samooceny, zachęcanie do rozwijania pasji i budowania wartościowych relacji” – wyjaśnia dr Agata Trzcińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.. (af)

O badaniu:

Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie Santander Bank Polska dla programu Finansiaki. Badanie przeprowadzone metodą CAWI na próbie 1500 osób, w tym 500 rodziców, 500 nastolatków w wieku 12-15 lat i 500 nastolatków w wieku 16-18 lat.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj