Zaledwie 68 proc. specjalistów i menedżerów pracuje lub pracowało w obszarze związanym z kierunkiem studiów – pokazuje badanie Hays Poland. Mimo że kształcenie wyższe pozwala poszerzyć wiedzę i rozwijać kluczowe kompetencje, to uzyskanie dyplomu nie gwarantuje sukcesów zawodowych w studiowanej dziedzinie.
Absolwentom start w karierze może utrudniać zarówno brak wystarczających umiejętności praktycznych, jak i zdolności do przełożenia wiedzy na kontakt biznesowy. Jak podkreśla Hays Poland, w obecnych czasach wykształcenie wyższe przestaje być kluczowe. Znacznie ważniejsze okazuje się posiadanie konkretnych kompetencji, w tym m.in. menedżerskich, IT i sprzedażowych, doświadczenia branżowego, a także uniwersalnych zdolności „miękkich”.
>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!
Kształcenie wyższe nadal cieszy się jednak dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Problemem jest fakt, że studia nie zawsze ułatwiają im start w karierze. 32 proc. badanych nie pracuje lub nigdy nie pracowało w obszarze, który studiowali.
38 proc. respondentów uważa, że na rynku pracy nie ma wystarczającej liczby ofert w zakresie, w którym się kształcili. Hays Poland podkreśla natomiast, że rynek może nie wykazywać tak wielkiego popytu na niektóre zawody, ponieważ nie odpowiadają one aktualnym potrzebom. Problemem może być także jakość dostępnych ofert.
„Pewne kierunki studiów mogą być tak oblegane, że podaż absolwentów – i tym samym potencjalnych kandydatów do pracy w danym obszarze – zdecydowanie przewyższa rynkowy popyt. W konsekwencji spośród setek młodych ludzi, którzy każdego roku wychodzą na rynek pracy, część nie znajduje dla siebie odpowiedniej szansy na zdobycie zatrudnienia – zauważa Justyna Chmielewska z Hays Poland.
>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!
25 proc. badanych deklaruje, że obrana przez nich ścieżka nie gwarantuje na tyle dobrych zarobków i perspektyw, aby kontynuować rozwój w tym kierunku. 20 proc. respondentów twierdzi natomiast, że straciło zainteresowanie obszarem, w którym się kształciło, i nie chce się w nim dalej rozwijać. Ponadto, 17 proc. badanych przyznaje, że w trakcie studiów nie pozyskało wystarczających umiejętności do pracy w zawodzie – wynika z badania.
55 proc. respondentów lubi obszar, w którym zdobyło doświadczenie, i nadal chce się w nim rozwijać. 19 proc. uważa, że dziedzina związana z ich kierunkiem studiów jest dobrze wynagradzana, a 17 proc. podkreśla, że na rynku pracy było lub jest dużo ofert z tego obszaru. Zaledwie 9 proc. badanych uważa natomiast, że na studiach zdobyło wystarczającą wiedzę do rozwijania kariery w zawodzie.
(ao)
O badaniu: badanie Hays Poland zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku wśród blisko 12000 specjalistów i menedżerów