środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościTikTok i WHO chcą zwalczać dezinformację medyczną

TikTok i WHO chcą zwalczać dezinformację medyczną

TikTok podejmuje kroki w celu ograniczenia dezinformacji na temat zdrowia w aplikacji. Platforma poinformowała o nawiązaniu współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w ramach rozszerzonej inicjatywy weryfikowania treści.

Jak przekonuje TikTok, celem platformy jest przekazywanie wiarygodnych treści i zwalczanie pojawiającej się w aplikacji dezinformacji. Aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie weryfikacji faktów medycznych, TikTok połączył siły z grupą Fides WHO.

Sieć Fides to grupa specjalistów zajmujących się przygotowywaniem wiarygodnych treści na temat zdrowia oraz zwalczaniem dezinformacji w sieci w tym zakresie. Sieć skupia ponad 800 pracowników ochrony zdrowia, w tym kluczowe postaci świata medycznego, które działają w mediach społecznościowych, publikując materiały na temat bieżących tematów związanych ze zdrowiem.

Specjaliści z Fides docierają do milionów użytkowników aplikacji i portali społecznościowych. Teraz będą oni publikować treści na temat najnowszych badań naukowych oraz dostarczać eksperckich informacji na tematy zdrowotne również na TikToku.

„Dzięki naszej współpracy z WHO będziemy angażować twórców Fides w tłumaczenie złożonych badań naukowych, które następnie będziemy przekładać na zrozumiałe i przystępne treści w formie wideo” – przekazał TikTok.

Serwis społecznościowy zadeklarował też, że zamierza ściśle współpracować z twórcami z Fides, aby przeszkolić ich w zakresie korzystania z platformy.

Ponadto portal poinformował, że przekazał darowiznę w wysokości 3 mln dol, aby wesprzeć globalne działania WHO w zakresie „przeciwdziałania stygmatyzacji chorób psychicznych i tworzenia świadomej, empatycznej i wspierającej społeczności internetowej”.

TikTok podkreśla również, że aktywnie działa w zakresie zapewnienia swoim użytkownikom dostępu do wiarygodnych źródeł informacji i niezbędnego wsparcia. Do tej pory platforma udostępniła już w swoim Centrum bezpieczeństwa przewodniki na tematy związane ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem (m.in. „Przewodnik po dobrym samopoczuciu”). Ponadto w ubiegłym roku TikTok zadbał też o to, aby osoby poszukujące na platformie informacji na temat depresji, autyzmu i innych terminów medycznych zostały automatycznie przekierowane do wiarygodnych źródeł. (kn)

Źródło: tiktok.com, Fostering mental well-being awareness and literacy with the World Health Organization, 26.09.2024/ Zdjęcie główne: tiktok.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj