piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościTylko 35 proc. „Zetek” wierzy, że ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę ma sens

Tylko 35 proc. „Zetek” wierzy, że ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę ma sens

Przedstawiciele pokolenia Z nie przywiązują się do miejsca pracy oraz branży, są za to skłonni zmieniać zatrudnienie aż do osiągnięcia zawodowej satysfakcji – wskazuje Pracuj.pl.

Z badania przeprowadzonego przez serwis wynika, że 27 proc. przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a 62 proc. dokonało takiej zmiany w ciągu ostatniego roku. 56 proc. najmłodszych pracowników (18-24 lata) wskazuje z kolei, że obecnie szuka nowej pracy.

Dla porównania, w silver generation zmiany pracy w ciągu ostatnich trzech miesięcy dokonało 2 proc. respondentów, a w ciągu ostatniego roku –  7 proc. Wśród osób w wieku 45-54 lata miejsce zatrudnienia zmieniło 10 proc. badanych, w przedziale wiekowym 35-44 lata było to 18 proc, a w grupie 25-34 lata – 26 proc. respondentów.

Okazuje się, że Polacy są raczej zadowoleni ze swojej pracy – 58 proc. badanych twierdzi, że praca przynosi im satysfakcję i lubią ją wykonywać. Najwięcej takich osób jest wśród najstarszych pracowników – 65 proc. W grupie najmłodszych zadowolenie deklaruje z kolei 54 proc. badanych.

Mimo to, jedynie 35 proc. przedstawicieli Pokolenia Z wierzy, że ponadprzeciętne zaangażowanie w obowiązki ma sens. 45 proc. „Zetek” deklaruje, że w pracy skupia się jedynie na formalnych obowiązkach i realizacji zadań w takim zakresie, jaki wynika bezpośrednio z umowy.

23 proc. najmłodszych pracowników deklaruje, że nie ma satysfakcji z wykonywanej pracy i realizuje absolutne minimum obowiązków zawodowych. Wśród przedstawicieli grup wiekowych mieszczących się w przedziale od 25 do 44 lat takich osób jest więcej – 25 proc. Takie deklaracje składa 20 proc. osób w wieku 45-54 lata oraz 18 proc. badanych z pokolenia silver. 

Dla 47 proc. osób z pokolenia Z praca nie stanowi ważnego elementu życia, jest tylko źródłem utrzymania. Wśród osób w wieku 25-34 lata odsetek ten spada do 44 proc., z kolei wzrasta wśród nieco starszych – dla osób w wieku 35-44 lata wynosi 46 proc. Najstarsi pracownicy deklarują z kolei, że praca jest wyłącznie źródłem utrzymania dla 39 proc. z nich. 

Badanie pokazało, że wśród pokoleń wyraźnie widoczna jest różnica w podejściu do pracy i przywiązaniu do pracodawcy. Najmniej przywiązują się najmłodsi. 56 proc. badanych z tej grupy deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Najczęściej wskazywanym powodem poszukiwania nowego zatrudnienia jest chęć zwiększenia swoich zarobków, deklarowana przez 50 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazła się chęć rozwoju lub awansu, której nie mają w obecnym miejscu pracy.

Co więcej, młodzi szukają pracy nie tylko w innych firmach ze swojej branży, lecz także w innych obszarach i specjalizacjach. 17 proc. badanych jest otwarty na duże zmiany: nową branżę lub zawód.

14 proc. osób z pokolenia Z szuka nowej pracy dlatego, że chce pracować zdalnie, a w obecnym miejscu jest to niemożliwe. 13 proc. deklaruje z kolei, że w obecnym miejscu nie ma poczucia docenienia. Taki sam odsetek najmłodszych badanych zmienia pracę ze względu na złą atmosferę w organizacji.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

O badaniu:

Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie na grupie 2120 badanych zróżnicowanych pod kątem płci, wieku i miejsca zamieszkania. Ankietę przeprowadzono we wrześniu 2023 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj