niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWydarzeniaJuż jest „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. Dominują projekty z...

Już jest „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. Dominują projekty z obszaru zaangażowania społecznego

16 kwietnia 2024 roku ukazał się 22. raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Publikacja, przygotowywana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, stanowi największy w Polsce przegląd inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju. Jest również okazją do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami i publikacjami z branży. 

W tym roku zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firm. Zdecydowana większość podmiotów, które zgłaszały swoje praktyki, to duże przedsiębiorstwa. Stanowiły one 75 proc. wszystkich zgłoszeń. 16 proc. to firmy średnie, a firmy małe i mikro to odpowiednio 7 proc. i 2 proc. reprezentowanych biznesów. 

W tegorocznej edycji raportu wprowadzono kilka nowych zasad. Firmy mogły zgłaszać maksymalnie pięć dobrych praktyk. Celem tego ograniczenia była chęć zaprezentowania najbardziej wartościowych działań. Co więcej, każda inicjatywa mogła zostać przypisana przez podmiot zgłaszający do określonego standardu ESRS (European Sustainability Reporting Standards), wprowadzonego zgodnie z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). 

Dobre praktyki zostały tradycyjnie pogrupowane na siedem obszarów, zgodnie z normą ISO 26000. Należą do nich: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia  konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.  

Kategoria dotycząca zaangażowania społecznego cieszyła się największą popularnością. Zarejestrowano 418 dobrych praktyk z tego obszaru. FOB odnotował również dużą liczbę inicjatyw dotyczących pracy (249 zgłoszeń) oraz środowiska (210 zgłoszeń). 

Mniej popularne okazały się obszary dotyczące praw człowieka (54 dobre praktyki), zagadnień konsumenckich (46 dobrych praktyk), uczciwych praktyk operacyjnych (37 dobrych praktyk) i ładu organizacyjnego (32 dobre praktyki). 

Najwięcej praktyk, bo aż 207, przypisano do standardu ESRS S1 – Właśni pracownicy. Liczną grupę stanowiły także działania związane z ESRS S3 – Społeczności dotknięte (163 dobre praktyki) oraz ESRS E1 – Zmiana klimatu (84 dobre praktyki). 

73 proc. przedsiębiorstw znajdujących się w publikacji deklaruje, że podlega obowiązkowi raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD. Firmy wskazują, że największe wyzwania związane z przystosowaniem tej regulacji stanowiły m.in. zbieranie danych z łańcucha dostaw (115 wskazań) oraz definiowanie procesu podwójnej istotności (64 wskazania). 

Dobre praktyki, które znalazły się w raporcie, zostały opisane także pod kątem kontrybucji do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Odnotowano, że najwięcej inicjatyw – 221 z nich – dotyczy Celu 3. Dobre zdrowie i jakość życia. Na drugim miejscu znalazł się Cel 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja (218 zgłoszeń), a na trzecim – Cel 4. Dobra jakość edukacji (214 dobrych praktyk).

W raporcie pojawił się także przygotowany przez zespół FOB zbiór artykułów dotyczących kluczowych trendów w obszarze zrównoważonego rozwoju. W 22. edycji publikacji znalazły się teksty m.in. Krzysztofa Kamińskiego, prezesa zarządu w Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), czy Marzeny Strzelczak, doradczyni zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu DEI. 

Raport można pobrać tutaj. Wszystkie działania, w podziale na poszczególne SDGs, można przejrzeć w bazie dostępnej online. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj