niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościUnia Europejska zamierza uregulować krótkoterminowe wynajmy mieszkań

Unia Europejska zamierza uregulować krótkoterminowe wynajmy mieszkań

Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy, które mają zapewnić większą przejrzystość w wynajmowaniu mieszkań turystom. Jak czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego, „regulacja powinna wspierać usługi wynajmu krótkoterminowego, przy jednoczesnym poszanowaniu społeczności lokalnych”. 

Według UE wynajem krótkoterminowy, rezerwowany za pośrednictwem platform takich jak Airbnb i Booking, stanowi około 25 proc. zakwaterowania turystycznego na terenie wspólnoty, a liczba ta stale rośnie. Podczas gdy taki wynajem przynosi korzyści właścicielom, turystom i wielu regionom, niektórzy badacze twierdzą, że brak odpowiednich przepisów przyczynia się również do problemów, takich jak wyższe ceny mieszkań, wysiedlanie stałych mieszkańców i zakłócanie ich spokoju, nadmierna turystyka i nieuczciwa konkurencja.

Posłowie poparli propozycję wprowadzenia przepisów określających sposób gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego, aby umożliwić państwom członkowskim opracowanie proporcjonalnych środków prawnych. Decyzja została poparta 31 głosami, bez głosów sprzeciwu. 

Posłowie uważają, że nowa regulacja powinna zapewniać platformom możliwości dalszego rozwoju, przy jednoczesnym poszanowaniem celów społecznych, takich jak przystępne cenowo mieszkania, ochrona centrów miast i obszarów wiejskich, a także bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona turystyka.

Jedną z propozycji jest utworzenie przez państwa członkowskie wspólnego cyfrowego punktu dostępu, aby co miesiąc otrzymywać od platform dane dotyczące działalności gospodarzy mieszkań na wynajem. Zadaniem Komisji byłoby uproszczenie procedur udostępniania danych przez platformy internetowe i zapewnienie kompatybilności systemów informatycznych. Zebrane dane będą wykorzystywane do tworzenia statystyk i egzekwowania przepisów.

Posłowie uwzględnili również zmiany mające na celu zwiększenie publicznego dostępu do informacji oraz umożliwienie organom publicznym, platformom internetowym, podmiotom świadczącym usługi hostingowe i obywatelom lepszego zrozumienia nowych przepisów. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie swoich systemów rejestracji.

Proponowane ramy określają procedurę rejestracji online dla nieruchomości wynajmowanych krótkoterminowo w państwach członkowskich. Doprecyzowano informacje wymagane od właścicieli do rejestracji oraz uprawnienia organów do weryfikacji poprawności dostarczonych danych.

Zwiększono także obowiązki platform internetowych, które będą musiały zapewnić, że informacje dostarczone przez właścicieli są wiarygodne i kompletne, a ich numer rejestracyjny jest wyraźnie widoczny w ofercie. Zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych, platformy będą musiały przeprowadzać regularne wyrywkowe kontrole ofert i usuwać te, które nie przestrzegają przepisów.

Przyjęty mandat negocjacyjny będzie musiał zostać potwierdzony przez cały parlament podczas sesji 2-5 października 2023 roku. Następnie będą mogły rozpocząć się rozmowy z Radą. (af)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj