wtorek, 24 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWatoła i Kortko z najlepszym tekstem popularnonaukowym

Watoła i Kortko z najlepszym tekstem popularnonaukowym

Judyta Watoła i Dariusz Kortko, Mirosław Usidus, Wojciech Mikołuszko i Ewa Nieckuła to finaliści VI edycji Konkursu im. Karola Sabatha na najlepszy materiał popularyzujący naukę w polskich mediach w 2013 roku. We wtorek w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego odbyła się uroczystość przyznania nagród.

Nagrodę Główną otrzymali Judyta Watoła i Dariusz Kortko za tekst pt. „Zakładanie twarzy” (tekst został opublikowany w „Dużym Formacie”, dodatku do Gazety Wyborczej). Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich powędrowało do Mirosława Usidusa za materiał pt. „Drony” opublikowany w miesięczniku Młody Technik. Dwa równorzędne otrzymali: Wojciech Mikołuszko za cykl felietonów skierowanych do najmłodszych Gazety Wyborczej oraz Ewa Nieckuła za cykl wywiadów „Nie tylko Skłodowska” o polskich naukowcach opublikowany na portalu NaTemat.pl. Ewa Nieckuła otrzymała też specjalne wyróżnienie za popularyzację nauki polskiej.

W skład jury w tegorocznej edycji konkursu weszli: dr hab. Barbara Głębicka – Giza (SWPS), dr Anna Muszewska (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN), red. Wiktor Niedzicki (PSDN Naukowi.pl) oraz dr hab Anna Wasik (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego).

Konkurs im Karola Sabatha jest adresowany do wszystkich dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy popularyzują naukę, medycynę i technikę. Zarówno do osób, które przygotowują materiały dla redakcji lub rubryk naukowych, jak i tych dziennikarzy, którzy piszą i mówią o nauce na łamach mediów o profilu ogólnoinformacyjnym czy lokalnym. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno autorzy materiałów o naukach ścisłych, przyrodniczych, medycznych, jak i humanistycznych oraz społecznych. Laureatami nagrody są dziennikarze znani nie tylko z dziennikarskiego warsztatu, ale też z popularyzatorskiej pasji: Adam Zubek, Irena Cieślińska, Olga Woźniak, Patrycja Dołowy i Sławomir Zagórski. Nagrodzone teksty były publikowane w takich gazetach, jak „Polityka”, „Przekrój” czy „Gazeta Wyborcza”.

Celem konkursu jest promocja rzetelnego dziennikarstwa naukowego. Nazwa konkursu i główna nagroda nosi imię Karola Sabatha, przedwcześnie zmarłego naukowca, wybitnego popularyzatora nauki i dziennikarza naukowego. Karol Sabath niestrudzenie upowszechniał wiedzę i bardzo dbał o staranny dziennikarski warsztat. Z wykształcenia był biologiem, paleontologiem. Ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Śląskim, pracował w Instytucie Paleobiologii PAN i w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Organizatorem Konkursu im. Karola Sabatha jest Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl. Partnerami wydarzenia są wydawnictwa PWN i CIS, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz patroni medialni: PRoto.pl i magazyn „Press”.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj