niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPolacy twierdzą, że są otwarci różnorodność w miejscu pracy. Działania pracodawców oceniają...

Polacy twierdzą, że są otwarci różnorodność w miejscu pracy. Działania pracodawców oceniają jako niewystarczające

8 na 10 Polaków deklaruje, że współpraca z osobą innej narodowości nie stanowi dla nich problemu – wynika z badania „Różnorodność w miejscu pracy” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Okazuje się, że większość pracowników akceptuje różnorodność w miejscu swojego zatrudnienia. Nisko oceniane są jednak działania po stronie pracodawców. Badanie pokazuje, że niewiele ponad połowa respondentów ma poczucie, że firma dba o dobrostan swoich pracowników. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w drugim kwartale 2023 roku liczba osób pracujących w Polsce wynosiła 16,85 mln. Obecnie rynku łączą się ze sobą aż cztery pokolenia: Baby Boomer, X, Y i Z, a wśród aktywnych zawodowo znajdują się osoby o różnej płci, orientacji psychoseksualnej, narodowości, poglądach i wielu innych czynnikach będących składowymi różnorodności. 

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Wyniki badania Pracuj.pl wskazują, że aż 79 proc. respondentów potwierdza, że pracowników należy oceniać wyłącznie ze względu na kompetencje i osiągnięcia. Dzieląc odpowiedzi ze względu na płeć, można zauważyć, że z tym stwierdzeniem zgadza się 84 proc. kobiet i 74 proc. mężczyzn. Jeszcze większa różnica pojawia się podczas porównywania najmłodszego i najstarszego pokolenia na rynku pracy: 68 proc. pozytywnych wskazań padło wśród osób w wieku 18-24 lat, a w przypadku respondentów w wieku 55-65 lat takich odpowiedzi było 86 proc. 

71 proc. badanych twierdzi, że inna orientacja psychoseksualna współpracownika nie jest przeszkodą we wspólnej pracy. 73 proc. respondentów tak samo podchodzi do pracy z osobami o innych poglądach politycznych, a dla 77 proc. nie ma znaczenia inna narodowość współpracownika. Okazuje się, że większą akceptacją wykazują się kobiety, a największą różnicę między odpowiedziami kobiet i mężczyzn można zaobserwować przy pytaniu dotyczącym orientacji psychoseksualnej. Najliczniejszą grupą, która w tych pytaniach udzielała pozytywnych odpowiedzi, byli badani w wieku 55-65 lat.

Ponadto, respondentom nie przeszkadza bycie podwładnymi osób innej płci (78 proc.) czy młodszych od siebie (64 proc.). W grupie 55-65 lat padło najwięcej pozytywnych wskazań odnośnie do pracy ze znacznie młodszym przełożonym: nie jest to problemem dla 76 proc. ankietowanych.

Działania pracodawców w zakresie dbania o różnorodność pozostawiają jednak wiele do życzenia. Niewiele ponad połowa (56 proc.) respondentów uważa, że ich pracodawca dba o dobrostan wszystkich pracowników. 31 proc. ankietowanych potwierdza natomiast, że w ich firmach istnieją grupy zainteresowań lub inicjatywy integrujące osoby różnych narodowości, wyznań czy orientacji psychoseksualnych. Ponadto, 49 proc. badanych traktuje działania firmowe, które promują otwartość i tolerancję wobec przedstawicieli społeczności LGBT+, jako pozytywną tendencję. (ao)

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

O badaniu: badanie „Różnorodność w miejscu pracy” zostało przeprowadzone we wrześniu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar metodą CAWI wykonano na próbie 1860 Polaków w wieku 18-65 lat. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj