niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWspieranie pracowników w trudnych chwilach słabą stroną firm w Polsce

Wspieranie pracowników w trudnych chwilach słabą stroną firm w Polsce

Miejsce pracy wciąż jest dla Polaków przestrzenią, w której w ograniczonym stopniu rozmawiają o osobistych problemach, w szczególności tych związanych ze zdrowiem psychicznym – pokazało badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl.

Jak wskazują autorzy badania, pandemia zmieniła nie tylko modele pracy na całym świecie, ale także podejście do zdrowia i dobrostanu psychicznego pracowników. Badanie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy pokazało, że 50 proc. respondentów twierdzi, że po pandemii łatwiej jest im rozmawiać o zdrowiu psychicznym w pracy. W Polsce jednak wyniki są słabsze.

Okazuje się, że jedynie 4 na 10 badanych na polskim rynku deklaruje, że może w pracy bez oporów podzielić się prywatnymi problemami, a jeszcze mniej – 28 proc. – może otwarcie rozmawiać o problemach z obszaru zdrowia psychicznego. Największą otwartością pod tym względem wykazują się osoby młodsze – w grupie osób w wieku 18-24 lata prawie 4 na 10 nie ma problemu z rozmawianiem o swoim zdrowiu psychicznym w miejscu pracy. Dla porównania wśród osób w wieku 55-65 lat jest tylko 26 proc. otwartych na takie rozmowy. „Dane te potwierdzają rosnącą świadomość i wrażliwość na kwestie związane z m.in. depresją w młodym pokoleniu pracowników. Jednocześnie należy podkreślić, że otwartość na opowiadanie o problemach psychicznych deklaruje nadal znacznie mniej niż połowa z nich” – komentują autorzy badania, przypominając, że według WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a w Polsce choruje na nią obecnie ok. 1,2 mln osób. „Tym bardziej istotne staje się więc zadbanie o takie osoby, również na polu zawodowym” – czytamy.

Z badania wynika jednak, że tylko 18 proc. badanych twierdzi, że ich firmy mają programy wsparcia dla osób w trudnych sytuacjach, a 16 proc. ma w pracy dostęp do warsztatów i akcji edukacyjnych dotyczących wsparcia współpracowników z problemami osobistymi. Co więcej, 53 proc. badanych przyznaje, że w ich firmie nie ma programów wsparcia dla osób poważnie chorych. Autorzy badania podkreślają, że jest to obszar, nad którym organizacje powinny intensywnie pracować w najbliższym czasie.

Według badanych szefowie nie są gotowi na rozmowy z pracownikami w obliczu ich prywatnych problemów. Tylko 21 proc. uważa, że ich menedżerowie są przygotowani do wsparcia i rozmowy z pracownikiem przechodzącym przez ciężkie doświadczenia życiowe. Co więcej, lepiej przygotowanie przełożonych oceniają pracownicy biurowi niż fizyczni: 25 proc. tych pierwszych uważa, że ich szefowie są przygotowani do rozmów na trudne tematy, w drugiej grupie takich osób jest 17 proc. (mb)

O badaniu:

Badanie „Dobrostan w czasach niepewności” dla Pracuj.pl przeprowadziło ARC Rynek i Opinia na grupie ponad 1700 Polaków w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonano metodą CAWI wśród Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana ze względu płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj