piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWysokie kompetencje cyfrowe mogą być istotne dla pracodawców

Wysokie kompetencje cyfrowe mogą być istotne dla pracodawców

6 na 10 respondentów uważa, że bez nabywania nowych kompetencji cyfrowych będzie im coraz trudniej znaleźć nową pracę lub utrzymać stanowisko – wynika z badania Pracuj.pl. Powodem takiego myślenia może być fakt, że umiejętności te obecnie są istotne nie tylko w zawodach związanych z sektorem IT, ale także na całym rynku pracy.

Aż 72 proc. badanych pozytywnie ocenia swoje kompetencje cyfrowe, czyli zdolność do sprawnego korzystania z technologii, w tym m.in. urządzeń, internetu, programów czy aplikacji. Jest to dobry znak, ponieważ wśród polskich firm obserwuje się wzrost zainteresowania zaawansowanymi systemami informatycznymi, takimi jak rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, które wymagają biegłego poruszania się w świecie technologii. 

Jak wynika z badania, 44 proc. Polaków chciałoby posiadać kompetencje, które umożliwiłyby im podjęcie pracy w dynamicznym sektorze IT, a 55 proc. respondentów uważa, że takie umiejętności bywają atutem przy szukaniu pracy. Okazuje się jednak, że aż 29 proc. badanych zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że zbyt mała znajomość technologii może być wyzwaniem w procesie szukania pracy. Ponadto, tylko 10 proc. Polaków uważa, że nienadążanie za rozwojem nowych technologii jest szczególną wadą w kontekście pracy zawodowej. 

41 proc. respondentów deklaruje, że wiedzę o tym, jak korzystać z narzędzi cyfrowych, przekazano im podczas edukacji. Aż 30 proc. uważa jednak przeciwnie, co oznacza, że takie umiejętności musieli zdobywać samodzielnie. Wielu badanych zdaje sobie sprawę z konieczności cyfrowego rozwoju, a 42 proc. z nich wyraża m.in. chęć do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącym korzystania z systemów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jeśli zorganizowałby je pracodawca. 45 proc. respondentów uważa także, że szybko uczy się nowych rozwiązań technologicznych. 

Badanie wskazuje, że 37 proc. Polaków deklaruje, że pracodawca dba o to, by ich kompetencje cyfrowe były wzmacniane. 1/3 respondentów nie zgadza się jednak z takim stwierdzeniem, a 30 proc. nie ma zdania w tym temacie.

(ao)

O badanu: Badanie „Nowe prawa rekrutacji” zostało przeprowadzone we wrześniu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2120 Polaków w wieku 18-65, w tym 424 osoby w wieku 55-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj