piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWzrost produktywności i dobrego samopoczucia – to wyniki testu 4-dniowego tygodnia pracy...

Wzrost produktywności i dobrego samopoczucia – to wyniki testu 4-dniowego tygodnia pracy w Islandii

W Islandii testowano czterodniowy tydzień pracy na grupie kilku tysięcy pracowników. Wyniki eksperymentu okazały się obiecujące – opisuje businessinsider.com.pl.

Jak czytamy, Islandia przeprowadziła badania polegające na umożliwieniu grupie pracowników pracy przez cztery dni w tygodniu. Źródło podaje, że w sumie w dwóch rządowych badaniach wzięło udział ponad 2,5 tys. pracowników zatrudnionych w 100 różnych zakładach pracy. Wśród uczestników badania zaobserwowano wzrost produktywności i dobrego samopoczucia – dowiadujemy się.

Okazuje się, że wśród osób biorących udział w eksperymencie nie odnotowano znacznego spadku produktywności, zauważono jednocześnie wzrost poziomu zadowolenia. Wyniki pozwalają więc sądzić, że skrócenie godzin pracy wpływa na pracowników, nie powodując odczuwalnego spadku wydajności siły roboczej czy jakości oferowanych usług – pisze źródło. Czytamy dalej, że zmniejszenie liczby dni robocznych może być sposobem na zwalczanie stresu i wypalenia zawodowego i rozwiązaniem wspierającym work-life balance. Okazało się bowiem, że pracownicy biorący udział w eksperymencie odczuwali większą satysfakcję i zadowolenie z pracy. „W rzeczywistości pracownicy dostali zachętę do bardziej wydajnej pracy dzięki zredukowaniu czasu poświęcanego na spotkania, przeorganizowaniu harmonogramów oraz poprawie komunikacji między poszczególnymi departamentami” –pisze źródło. Czytamy również, że uczestnicy badania podali, że mniejsza liczba godzin pracy umożliwiła im przeznaczenie większej ilości czasu na sport i aktywności społeczne, co w niektórych przypadkach przełożyło się na poprawę ich produktywności. Tam, gdzie nie odnotowano zbyt dużego wzrostu poziomu dobrego samopoczucia, nie dostrzeżono też wyraźnego spadku w tym obszarze.

Dalej czytamy, że z analizy Autonomy, brytyjskiego think tanku zajmującego się przyszłością rynku pracy oraz Islandzkiej Organizacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i Demokracji (Alda), wynika, że spora część ochotników nie zanotowała obniżki płacy związanej ze skróceniem 40-godzinnego wymiaru pracy do 35 godzin.

Źródło opisuje, że pierwszy eksperyment przeprowadzono w stolicy Islandii, Reykjaviku w latach 2014-2019. Początkowo, jak podaje źródło, objęto nim pracowników ośrodków opieki nad dziećmi oraz osoby zatrudnione w centrach usług, a później grupa badawcza została rozszerzona o osoby pracujące w miejskim ratuszu oraz personel domów opieki. Drugi eksperyment odbył się z kolei w latach 2017-2019, a udział wzięło w nim 440 urzędników państwowych zatrudnionych w kilku różnych instytucjach rządowych. Uczestnicy tego badania mieli skrócony dzień pracy – czytamy dalej. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj