20 marca 2024 roku Wydział Rozwoju Urzędu Zabrza oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu podpisały zobowiązanie urzędników do pracy nad czytelnictwem. Zabrze jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wesprzeć rozwój czytelnictwa swojej społeczności w taki sposób.
Jak czytamy w deklaracji, celem inicjatywy jest „wprowadzenie zmiany w podejściu i mentalności nie tylko urzędników, ale także mieszkańców”. „Wierzymy, że działania pozwolą spojrzeć na czytelnictwo przez pryzmat narzędzia modernizacji społeczeństwa. Mając na względzie dobro mieszkańców, dbając o ich poziom edukacji, zamożności, zadowolenia z życia, stan zdrowia, dążąc do likwidacji ubóstwa, niwelowania różnic w możliwościach rozwojowych, pragniemy podjąć wysiłek na rzecz promocji rozwoju czytelnictwa w naszym mieście” – wskazują sygnatariusze.
„Czytanie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca. Z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów” – napisano w deklaracji współpracy.
Miasto współpracuje z Koalicją „Czytająca Polska”, której koordynatorkami prac są: Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania, Katarzyna Janusik, wicedyrektorka Wrocławskiego Dom Literatury, Ewelina Szyszkowska, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki, Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Grażyna Szarszewska, członkini Rady Powierniczej FPC, Agnieszka Rasińska-Bóbr, KBF i Hanna Łozowska, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury. Oprócz podpisania deklaracji, tego dnia odbyły się również warsztaty „Czytająca Polska”, które są już prowadzone trzeci rok i wcześniej miały miejsce w Krakowie, Sopocie, Wrocławiu i Warszawie. Uczestnicy opracowywali strategie wsparcia kompetencji w zakresie czytelnictwa na poziomie szkoły, firmy, gminy i państwa. Warszawy zostały uruchomione przez Fundację Powszechnego Czytania, Krakowski KBF, Polską Izbę Książki i Wrocławski Dom Literatury. Do inicjatorów dołączyło także Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury.
„Czytelnictwo w Polsce jest na niższym poziomie niż w innych krajach Europy. Na podstawie naszej wiedzy na temat badań o analizach innych rynków sądzimy, że Polska rocznie traci kilka, a może nawet kilkanaście miliardów złotych ze względu zbyt mały odsetek czytających. Zależy nam na wypracowaniu strategii zmiany w oparciu o bardzo różnorodne punkty widzenia – centralne i lokalne; państwowe i biznesowe; dyrektorskie i bardziej codzienne” – podkreślają koordynatorki Koalicji. (af)