czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZmęczenie pracą dotyka Polaków. Jak odpoczywają od zawodowych obowiązków?

Zmęczenie pracą dotyka Polaków. Jak odpoczywają od zawodowych obowiązków?

Polacy są zmęczeni bieżącą pracą i przeciążeni zadaniami, co sprawia, że z utęsknieniem wyczekują wolnych dni, a także szukają sposobów, by zrelaksować się w trakcie i po pracy – takie wnioski płyną z najnowszego badania Pracuj.pl.

Bez urlopu ani rusz

Ponad 1/4 badanych deklaruje zmęczenie bieżącymi zadaniami, a 36 proc. wskazało, że na co dzień wyczekuje zakończenia pracy. Jak podkreślają autorzy badania, w długotrwałej perspektywie może to mieć wpływ na samopoczucie pracowników, a w konsekwencji spowodować wypalenie zawodowe.

Okazuje się, że aż 27 proc. badanych odczuwa potrzebę zrobienia sobie dłuższej przerwy od zawodowych obowiązków – trwającej więcej niż dwa tygodnie. 67 proc. korzysta jednak z wyjazdów na długie weekendy, by odpocząć od pracy. Badanie pokazało, że taki rodzaj odpoczynku bardziej odpowiada kobietom (72 proc.) niż mężczyznom (64 proc.).

Sposobem na połączenie pracy i odpoczynku jest dla badanych tzw. workation, cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Okazuje się, że niemal połowa kandydatów jest skłonna aplikować do firmy, która umożliwia pracę zdalną z zagranicy – podaje Pracuj.pl. 47 proc. Polaków deklaruje z kolei, że odnalazłoby się  i dobrze czułoby się w pracy umożliwiającej wykonywanie zadań z zagranicy bądź z podróży.

50 proc. respondentów nie może jednak skorzystać z takiego rozwiązania – ci badani zauważają, że specyfika ich zawodu nie pozwoliłaby na wykonywanie obowiązków w trakcie podróży.

Co więcej, 53 proc. badanych chętniej odpowiedziałoby na ofertę pracy, jeśli zatrudniająca firma jest otwarta na udzielanie pracownikom długich bezpłatnych urlopów, np. półrocznego lub rocznego z możliwością powrotu na to samo stanowisko. Najczęściej uwagę na to zwracają przedstawiciele pokolenia Z – blisko 60 proc. z nich wyraża chęć skorzystania z takiej okazji. Dla porównania, wśród Sieversów takiej odpowiedzi udzieliło 48 proc. badanych.

Odpoczynek na co dzień

57 proc. badanych wskazuje, że sprawność fizyczną i intelektualną w pracy pomaga im zachować uprawianie sportu. Najczęściej ten sposób relaksu wskazują osoby w wieku 35-44 lata (64 proc.). Wśród czynników, które poprawiają samopoczucie, są także dobra kawa, słuchanie muzyki czy smaczny posiłek.

41 proc. Polaków jako sposób na wyciszenie w ciągu dnia wybiera medytację. 57 proc. z nich wskazuje, że robi sobie krótkie przerwy między obowiązkami, by zebrać myśli.

Niebagatelne znaczenie mają także drobne przyjemności w ciągu dnia pracy – prawie 60 proc. badanych przyznaje, że rozpoczęcie pracy od dobrej kawy jest w stanie wprowadzić ich w dobry nastrój. Taki sam odsetek badanych słucha ulubionej muzyki, żeby się zrelaksować w pracy.

64 proc. respondentów deklaruje, że nastrój w czasie pracy poprawia im smaczny posiłek – takie deklaracje częściej składają kobiety (68 proc.) niż mężczyźni (60 proc.). Nie bez znaczenia jest także rodzaj wykonywanej pracy – dobry posiłek częściej poprawia humor pracownikom biurowym niż fizycznym (66 proc. vs 59 proc.). Co więcej, ponad połowa badanych traktuje wspólny posiłek ze współpracownikami jako sposób budowania dobrych relacji w zespole. 

„Odpowiedzi respondentów badania Pracuj.pl wskazują na to, że pracownicy na polskim rynku pracy są przeciążeni i zmęczeni swoimi zadaniami,  w konsekwencji wyczekują wolnych chwil i urlopu. Jednocześnie z naszych danych wynika, że standard pracy, jakiego oczekują pracownicy jest coraz wyższy” – zauważa Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl. Jak twierdzi, takie połączenie „musi doprowadzić do sytuacji, w której wzrosną także standardy wśród polskich pracodawców”. „W przeciwnym razie będą musieli oni mierzyć się z wypalonymi pracownikami i cichym odchodzeniem lub trudnością w pozyskaniu nowych talentów” – dodaje. (mb)

Czytaj też: Zrelaksowany jak PR-owiec

O badaniu:

Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie na próbie 1736 aktywnych zawodowo Polaków w wieku 18-65 lat. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj