sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZnamy nominacje w 7. edycji plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody

Znamy nominacje w 7. edycji plebiscytu MediaTory – Studenckie Nagrody

Po raz kolejny uznanie wśród studentów zdobył Paweł Reszka, którego tym razem doceniono za teksty publicystyczne o skomplikowanych procesach społeczno-politycznych, ukazujące się na łamach Tygodnika Powszechnego. Dziennikarz został nominowany w kategorii NawigaTOR, poświęconej publicystom, których praca sprawia, że poglądy studentów zaczynają iść własną drogą. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znaleźli się również Bartosz Marczuk z Rzeczpospolitej za teksty analizujące aktualną sytuację w Polsce oraz Michał Krzymowski za odważne śledztwa i opisywanie brutalnej rzeczywistości w polityce na łamach tygodnika Newsweek. Za wybitnie opiniotwórcze studenci uznali również materiały Roberta Krasowskiego wyróżniające się zróżnicowanymi formami prasowymi oraz audycję Agnieszki Szydłowskiej w radiowej Trójce.

Publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów, zostały docenione w kategorii DetonaTOR. Tegoroczni nominowani swoimi działaniami doprowadzili do ujawnienia korupcji w Kościelnej Komisji Majątkowej (Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk w materiale „W imieniu Kościoła” w programie Superwizjer TVN), do śledztwa prokuratury w fundacji dla dzieci (Bartosz Janiszewski Informacja prasowa: 25.09.2013 r. na łamach tygodnika Wprost) i do spowodowania dyskusji na temat tego, kto sprawuje dziś IV władzę: dziennikarze czy agencje PR (Cezary Łazarewicz w tekście „Orzeł może” opublikowanym w Tygodniku Powszechnym). Łukasz Frątczak i Tomasz Sekielski zostali wyróżnieni za materiał w programie „Po prostu”, w którym udowodnili, jak łatwo jest wnieść na posiedzenie Sejmu substancje będące podstawą do sporządzenia ładunków wybuchowych. Za wstrząsający materiał opublikowany w Dużym Formacie nominację dostał Mariusz Szczygieł. Głośny reportaż opowiada o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN.

Za udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać, w kategorii TORpeda nominowana została Karolina Hyrek-Prosiecka, którą studenci docenili za wnikliwe analizy problemów związanych z gospodarką i polityką na antenie TVN CNBC oraz wskazywanie błędów osobom za nie odpowiedzialnym. Za błyskawiczny przekaz informacji zza oceanu i skrupulatne wyjaśnianie tego, co dzieje się na szczytach amerykańskiej władzy, nominowany został Piotr Milewski z Radia Zet, natomiast Tomasz Skory z RMF FM – za celne i odważne komentarze na temat bieżących spraw toczących się w Polsce i za granicą. W kategorii TORpeda nominowane zostały również Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka (Rzeczpospolita) za materiały o sprawach bieżących, w których wykazują się nie tylko umiejętnością pracy w duecie, ale także nieustępliwością i wszechstronnością. Roberta Zielińskiego (Dziennik Gazeta Prawna) studenci docenili za niebywałe kompetencje w relacjonowaniu spraw dotyczących policji, prokuratury oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Najważniejszą kategorią Plebiscytu jest AuTORytet. Laureata w tej kategorii poznamy już 26 listopada. To wyróżnienie studenci przyznają za całokształt pracy dziennikarskiej. W tej wyjątkowej kategorii nie ma listy nominowanych, a każdy z głosujących może wpisać nazwisko swojego kandydata w puste miejsce.

MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski wybierają dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność w danym roku akademickim uznali za wzorową. To już druga edycja, w której udział biorą także uczelnie niepubliczne.

Do udziału w Plebiscycie organizatorzy zapraszają każdą uczelnię w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. W sumie do głosowania uprawnionych jest blisko 10 tysięcy studentów z 19 uczelni w Polsce. Organizatorami 7. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ, a współorganizatorem Uniwersytet Jagielloński. Zwycięzców poznamy na uroczystej Gali Finałowej 7. grudnia w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

Sponsorami Głównymi Plebiscytu już po raz trzeci są Julian Kozankiewicz, Piotr Kempa i Tomasz Andryszczyk.

Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów. PRoto.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Pełna lista nominowanych dostępna jest na stronie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj