Blog to jedno z narzędzi content marketingowych, bardzo skuteczne w edukowaniu klientów i budowaniu relacji z nimi. Piszę to jako doświadczona blogerka.
Od kiedy tylko zaczęłam zgłębiać temat badań w PR-ze, marzyło mi się, że będę miała swój serwis internetowy na ten temat. Spróbowałam więc swoich sił w blogowaniu, najpierw prowadząc blogi prywatne, później przymierzając się do prowadzenia bloga branżowego. Początkowo pisałam blogi zbiorcze, we współpracy z kolegami i koleżankami z branży. W 2008 zdecydowałam się na zakup domeny i poprosiłam znajomego webmastera o postawienie strony na prostym systemie zarządzania treścią.
Nie przypuszczałam, że będzie to początek wspaniałej przygody, szansa do poznania wielu ciekawych osób, a równocześnie – potężne narzędzie do budowania swojej marki osobistej. Mój cel był dużo bardziej egoistyczny: w tamtym czasie pisałam doktorat, a blog potrzebny był mi jako narzędzie pomocnicze do robienia krótkich notatek, dzięki którym lepiej zapamiętam interesujące mnie rzeczy. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że ta wiedza jest też przydatna dla innych! Czytelnicy byli także dla mnie nauczycielami: obserwując ich zachowania i wyszukiwania i czytając komentarze, mogłam tworzyć kolejne treści. Co więcej, blog zaczął przynosić klientów – zgłaszają się do mnie firmy zainteresowane konsultacjami z PR-u i marketingu w mediach społecznościowych czy moimi wystąpieniami na konferencjach.
No dobrze, możecie powiedzieć, to Twój blog osobisty, a co z blogami prowadzonymi na stronach firmowych? Moim zdaniem spełniają one dokładnie te same funkcje. Pozwalają na bezpośrednią interakcję z przedstawicielami marek, którzy na tych blogach piszą pod swoimi imionami i nazwiskami. Są wdzięczną kopalnią cytatów dla dziennikarzy. Nie trzeba już przebijać się przez dział PR-u, aby poznać myśli tego czy innego prezesa, bo znajdują się one na blogach firmowych. Są one również źródłem informacji o aktualnej ofercie dla dziennikarzy i nie tylko dla nich. To w końcu miejsce, przez które edukuje się czytelników, pokazując im ciekawe zastosowania produktu czy odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. To szansa, aby konkretne osoby z firmy przedstawić jako ekspertów znających się na tym, co robią oraz okazja dla nich do zaistnienia w sieci i bycia wyszukiwanym przez organizatorów imprez branżowych. To także sposób na lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarce – nieprzypadkowo wiele sklepów e-commerce na potęgę tworzy własne blogi.
Obecnie do wyboru mamy nie tylko tworzenie treści pisanych. Blog może mieć formę wideo i wówczas jest nazywany vlogiem. Jego przygotowywanie jest wtedy bardziej czasochłonne i wymagające, ale jeśli ma się ciekawy pomysł, można zdobyć o wiele większą liczbę odbiorców. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku młodszych grup, dla których internet jest podstawowym medium. Świetnie funkcjonują blogi komiksowe, takie jak chociażby ZUCH.media (dawniej zuchrysuje.pl). Całkiem nieźle ma się w Polsce środowisko twórców podcastów, czyli, najprościej mówiąc, blogów dźwiękowych. Możliwości jest wiele, ograniczają nas głównie nasze własne zasoby.
Z tych wszystkich powodów warto rozważyć tworzenie bloga w strategii content marketingu. Jeśli tylko mamy coś ciekawego do przekazania i dobrze czujemy się w określonym formacie treści – działajmy.
Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji w PBI, autorka bloga annamiotk.pl, ekspert Akademii PRoto
Zapisz się na praktyczne szkolenie w PRoto z Anną Miotk!
26 czerwca | CONTENT MARKETING