Tegoroczny Półmaraton Warszawski, który odbędzie się 30 marca 2025 roku, zorganizowany został pod zmienioną nazwą. Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem bieg organizowany w 2025 roku powinien nosić numer 19, organizatorzy zdecydowali jednak, aby tegoroczna odsłona pojawiła się pod nazwą „116 123. Półmaraton Warszawski”. Ma ona zwracać uwagę na jeden z najistotniejszych problemów współczesnego świata – zdrowie psychiczne. Numeracja odnosi się bowiem do telefonu zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym obsługiwanego przez Niebieską Linię Instytutu Psychologii Zdrowia oraz NASK przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji.
Jak podkreślają inicjatorzy akcji, depresja dotyka milionów ludzi na całym świecie, a z roku na rok skala problemu rośnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że na ten moment nawet cztery miliony Polaków zmaga się z objawami depresji, często pozostając bez diagnozy i wsparcia. „Właśnie dlatego tak ważne jest przełamywanie tabu związanego z proszeniem o pomoc i normalizacja rozmów o zdrowiu psychicznym” – zwracają uwagę.
116 123 – to numer, który może uratować życie. Telefon i platforma 116sos.pl to bezpłatne formy wsparcia dla osób dorosłych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, zmagają się z kryzysem emocjonalnym, depresją lub innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. Przez całą dobę dyżurują tam specjaliści, oferując anonimowe i bezpłatne wsparcie osobom w kryzysie.
Jak informują organizatorzy biegu, projekt to oddolna inicjatywa Fundacji „Maraton Warszawski”, „nie jest on komercyjną współpracą, lecz świadomym wyborem podkreślającym społeczną odpowiedzialność organizatorów”. Ta symboliczna zmiana numeru edycji wydarzenia ma na celu zwiększenie świadomości społecznej i przełamywanie barier związanych z sięganiem po pomoc, gdy jest ona potrzebna. „Bieganie ma oczywiście wpływ na kondycję psychiczną. Regularny ruch wspiera regulację emocji, redukuje stres i poprawia samopoczucie. Ale czasem to nie wystarcza. Warto wiedzieć, że są miejsca, gdzie można otrzymać realną pomoc – takie jak telefon dla osób w kryzysie psychicznym 116 123” – zwraca uwagę Magda Skrocka, COO Fundacji „Maraton Warszawski”, kierująca działaniami w obszarze zaangażowania społecznego.
Organizatorzy wierzą, że poprzez tę inicjatywę uda się zwiększyć świadomość na temat znaczenia zdrowia psychicznego oraz oswoić temat korzystania z pomocy specjalistów.„Jeszcze w latach 80. i 90. widok biegacza na ulicy zwracał uwagę, czasem budził zdziwienie. Dziś aktywność fizyczna stała się czymś naturalnym – nikogo nie dziwią biegacze na chodnikach i w parkach. Tak samo powinno być z sięganiem po pomoc psychologiczną – to nie powód do wstydu, tylko ważny krok w kierunku odzyskania równowagi i siły do mierzenia się z problemami” – dodaje przedstawicielka fundacji.
Tegoroczna edycja Półmaratonu Warszawskiego wpisuje się w ideę zaangażowania społecznego. Biegacze już teraz zebrali ponad 600 tys. zł na cele charytatywne, a część tych środków zostanie przeznaczona na wsparcie organizacji działających w zakresie zdrowia psychicznego. (kn)