niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności5. Cannes Lions Creative PR Meeting, czyli 18 najlepszych projektów z festiwalu

5. Cannes Lions Creative PR Meeting, czyli 18 najlepszych projektów z festiwalu

„Brand with purpose – marki, które mogą więcej” – to motto 5. cyklu spotkań Cannes Lions Creative PR Meeting. Przedstawiamy listę 18 projektów nagrodzonych w Cannes, które zostały omówione przez uczestników cyklu.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na najnowsze trendy w komunikacji, prezentacja najlepszych kampanii PR i reklamowych oraz wymiana poglądów pomiędzy mediami, twórcami kampanii oraz ich odbiorcami.

Eksperci podzielili 18 kampanii nagrodzonych na festiwalu Cannes Lions na dwie grupy case’ów. W 1 grupie znalazły się kampanie „świadomościowe”, których celem jest zmiana przekonań, pokazywanie mniejszości, dawanie dobrego przykładu:

LIKE A GIRL – ALWAYS

CHOOSE Beautiful – DOVE

805 MILLION NAMES – UN FOOD PROGRAME

I WILL WHAT I WANT – UNDERARMOUR

STAY WITH PRIDE – AIRBNB

PROUD WHOPPER – BURGER KING

TOUCH THE PICKLE – WHISPER

SHARE THE LOAD – ARIEL

 

W drugiej grupie zaprezentowano kampanie koncentrujące się na wizerunku marek pod kątem wydobycia z nich potencjału komunikacyjnego tak, by przełożyć go na działanie w słusznej sprawie.

70 GUARDIANS OF WINTER – SKODA

THE MOST ECO-FRIENDLY CAMPAIGN – BIOOCOP

GROCERIES NOT GUNS – MOMS DEMAND ACTION FOR GUN SENSE IN AMERICA

SECURITY MOMS – S.C. RECINFE

MOVE THE LUNCH – HEINEKEN

SWEAT IT TO GET IT – GATORADE

ASHES – CAMPOFRIO

CLEVER BUOY – OPTUS

THE RGB NEWS – ANTENA 1

LIFE PAINT – VOLVO

Jak najlepsze case’y i trendy w branży skomentowali uczestnicy konferencji?

Dagmara Nickel, prezeska pierwszego w Polsce niepublicznego parku technologicznego YouNick zwróciła uwagę, że jeszcze do niedawna marki komunikowały się z odbiorcami zakładając, że człowiek tylko myśli i działa. „Komunikowaliśmy się z nim w taki sposób i dostarczaliśmy mu produkty, które nie oddziaływały w sferze emocji. Dzisiaj wszyscy wiemy, że doznania, które dajemy człowiekowi w związku z tym, że sprzedajemy mu jakiś produkt są również ważne.” – uważa Dagmara Nickel.

Paweł Tyszkiewicz, pełnomocnik Zarządu SKM SAR podkreślił, że nie patrzy na prezentowane kampanie przez pryzmat sprzedaży. „Może dlatego, że nie wierzę, że one w ogóle po to zostały zrobione. Myślę, że wszystkie te firmy robią takie akcje po to, aby świat się zmienił. Może podchodzę do tego z naiwnością, ale myślę, że cały ten ruch narasta. Kiedyś było tylko Danone, a później wielkie firmy dołączały do tego trendu.”

Zdaniem Michała Kuczyńskiego z Kompanii Piwowarskiej cenne jest to, że firmy nie koncentrują się na konkurencji: „Odeszliśmy od mówienia, który proszek jest lepszy, który szybciej wywabi plamę, tylko budujemy marki poprzez odnoszenie się do kwestii, które są realne społecznie i kulturowo.”

Katarzyna Jolanta Górska z Polskiej Akcji Humanitarnej najbardziej docenia te marki, które mają odwagę zrobić coś ryzykownego, odejść od swojego wizerunku, czy wręcz zaryzykować go. „Trzeba mówić o tych kwestiach, które są nie tylko ważne, ale też o tych, które trudniej jest poruszyć, na które ludzie jeszcze niekoniecznie są przygotowani.” – podkreśla Górska.

Marcin Grabowski z AMS przestrzega przed utratą wiarygodności:Bardzo często można się wyróżnić i zginąć. Nasi konsumenci i partnerzy wyczują nutę fałszu jeśli źle się korzysta z aktywności. Dla marek wiarygodność i konsekwencja są tym, co moim zdaniem może je uchronić przed oskarżeniem o fałsz.”

Lucyna Roszyk z PSE uważa, że największym problemem komunikacji jest znalezienie odpowiedniego medium takiego, przez które możemy komunikować, że zmiany są wprowadzane wolno i są potrzebne. Jeżeli telewizja robi taką kampanię, no to jest do przodu, bo ona po prostu ma narzędzie w ręce.”

Natalia Hatalska, autorka bloga hatalska.com zapowiada, że w przyszłym roku coraz bardziej widoczny będzie trend „make technology human”. „Dziś bardzo dużo mówimy o technologii, o rozwiązaniach technologicznych. Każda firma, niezależnie co produkuje, jest firmą technologiczną, ale jeszcze rok temu, czy dwa lata temu, gdy oglądaliśmy Cannes Lions, to były takie case’y nagrodzone, których rozwiązania technologiczne nic za sobą nie niosły. Teraz widzimy, że one wszystkie mają służyć człowiekowi, a nie na odwrót.” – podkreśla Hatalska.

5. edycja Cannes Lions Creative PR odbyła się w trzech miastach: Warszawie (22 października), Poznaniu (26 października) i Sopocie (29 października). Organizatorami wydarzenia były: agencja Q&A Communications oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR.

Cykl był objęty patronatem PRoto.pl. (jj)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj