poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomości8 na 10 konsumentów postrzega działania firm jako polityczne

8 na 10 konsumentów postrzega działania firm jako polityczne

Jak wynika z najnowszego raportu specjalnego Edelman Trust Barometer 2024: Marki i polityka, 8 na 10 konsumentów postrzega działania firm jako polityczne, zaś 71 proc. uważa, że marki powinny zajmować jasne stanowisko – nawet w kontrowersyjnych politycznie czy społecznie kwestiach.

W ostatnim czasie obserwuje się, że granice między światem biznesu a społeczeństwem zacierają się. Konsumenci coraz chętniej wyrażają swoje preferencje polityczne poprzez wybory marek. Zmusza to marki do odnalezienia się w nowej rzeczywistości i otwarcia się na ekspozycję, której w dzisiejszym świecie nie sposób uniknąć.

Najważniejsze wnioski z raportu w liczbach:

  • 60 proc. respondentów z 14 badanych krajów twierdzi, że wybiera marki w oparciu o swoje poglądy polityczne;
  • 6 na 10 przedstawicieli pokolenia Z (18-27 lat) i milenialsów (28-43 lata) czuje więź z osobami, które wybierają te same marki, a prawie połowa przyznaje, że ocenia wybory konsumenckie innych;
  • 84 proc. konsumentów deklaruje, że wartości marki muszą być spójne z ich, aby kupić dany produkt.

Marki coraz rzadziej mogą pozwolić sobie na przywilej apolityczności

Presja polityczna jest nieunikniona, a marki muszą być przygotowane na to, że społeczeństwo każdorazowo wymaga od nich opowiedzenia się po którejś ze stron – to jeden z głównych wniosków raportu. Sytuacja, w której marka wstrzymuje się od komentarza, przez ponad połowę konsumentów (51 proc.) zostaje zinterpretowana jako ukrywanie prawdziwych intencji lub – w najlepszym przypadku – bierność.

W rzeczywistości, w której koszyk zakupowy staje się wręcz odpowiednikiem karty do głosowania, przedsiębiorcy stają przed koniecznością zabrania głosu w społeczno‑politycznej debacie. Marki stają zatem przed pytaniem: Jak działać zgodnie ze swoimi wartościami i jednocześnie zdobywać zaufanie konsumenta w upolitycznionym świecie?

Według raportu, marki powinny kierować się kilkoma kluczowymi zaleceniami:

  • Nie dać się sparaliżować polityce.
  • Działać lokalnie.
  • Poznać wartości i preferencje polityczne społeczności konsumenckiej, do której skierowana jest marka.
  • Pamiętać, że działanie napędza zaufanie!

Z pełnym raportem zapoznać się można pod linkiem. (kn)

O badaniu:

Raport specjalny Edelman Trust Barometer 2024: Marki i polityka bada wzajemne oddziaływanie kultury i polityki oraz sposób, w jaki marki mogą odnaleźć się w podzielonym politycznie świecie. W badaniu wzięło udział ponad 15 tysięcy respondentów z 15 krajów. Badanie zostało przeprowadzone wiosną 2024 roku nie bez powodu – jest to rok, w którym połowa światowej populacji stanęła przed wyborem nowych rządzących. Jak uzasadniają zasadność badania jego autorzy, wyniki wyborów stanowią obecnie największy lęk społeczny respondentów, wyprzedzając nawet znajdujące się w czołówce: lęk przed zagrożeniem klimatycznym czy obawę o bezpieczeństwo własne.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj