czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościAfgańscy influencerzy reagują na przejęcie władzy przez talibów. Jedni relacjonują wydarzenia, inni...

Afgańscy influencerzy reagują na przejęcie władzy przez talibów. Jedni relacjonują wydarzenia, inni usuwają konta

Młodzi afgańscy influencerzy, którzy przebywają poza granicami kraju, używają swoich kanałów w mediach społecznościowych, aby zwracać uwagę świata na obecną sytuację w Afganistanie – informuje nbcnews.com. Ci, którzy przebywają na terytorium Afganistanu, chcą z kolei zniknąć z social mediów – czytamy na aljazeera.com.

Twórcy relacjonujący to, co dzieje się w Afganistanie, chcą wpłynąć na zwiększanie świadomości zagrożenia, jakim dla większości Afgańczyków jest przejęcie włądzy przez talibów – pisze źródło.

Jak czytamy, afgańscy influencerzy z pokolenia Z, których rodziny wyemigrowały z kraju, dzielą się w mediach społecznościowych  informacjami na temat trwającego kryzysu. Pomimo opuszczenia Afganistanu, czują się odpowiedzialni za przyjaciół i krewnych, którzy pozostali na terytorium państwa.

Źródło opisuje historię Crystal, która zdecydowała się publikować na TikToku treści dotyczące sytuacji politycznej w Afganistanie. Materiały dotarły do 73 tys. obserwujących ją osób. Dotychczas Crystal umieściła na swoich profilach w mediach społecznościowych informacje o sposobach wsparcia finansowego Afgańczyków oraz grafiki dotyczące ewakuacji tysięcy mieszkańców z kraju.

Dalej czytamy wypowiedzi innych młodych influencerów, którzy postanowili wykorzystać swoją popularność, żeby zainteresować więcej osób kryzysem, który panuje w Afganistanie. Ich komunikaty nie są pozbawione emocji, ale służą także informowaniu o sytuacji w kraju tych, którzy nie mają dostępu do nieocenzurowanych mediów. Inną motywacją do zajęcia stanowiska w kwestiach politycznych jest możliwość szerokiego dotarcia do najmłodszych odbiorców – wskazuje źródło.

Nbcnews.com podaje, że influencerzy, z którymi rozmawiano, mówią o poczuciu winy wśród osób, które ocalały i znajdują się w bezpiecznych miejscach. Tworzenie treści w mediach społecznościowych traktują jako przywilej, którego nie mają ich rówieśnicy, pozostający w kraju.

Szerzej o sytuacji influencerów, którzy przebywają na terytorium Afganistanu pisze aljazeera.com. Czytamy, że większość wpływowych twórców decyduje się na usunięcie publikowanych treści, a nawet planuje opuszczenie państwa. Zwykli użytkownicy również starają się ograniczyć informacje, którymi dotąd dzielili się w mediach społecznościowych.

Źródło podaje, że wielu młodych Afgańczyków, szczególnie kobiet i przedstawicieli mniejszości religijnych, boi się skutków swojej działalności w internecie. Czytamy także, że platformy takie jak Facebook, WhatsApp i Instagram, pracują nad wprowadzeniem nowych środków bezpieczeństwa, które mają pomóc w ograniczeniu dostępu do potencjalnie wrażliwych informacji. (ap)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj