Telewizja BBC przeprowadziła śledztwo, z którego wynika, że ambasada Polski w Londynie wsparła wydarzenie zrzeszające skrajnych nacjonalistów i rasistów wśród brytyjskiej Polonii – podaje newsweek.pl. Chodzi o targi książki w Slough. Jak informuje źródło, powołując się na BBC, „imprezę zorganizowali polscy nacjonaliści, a współfinansowała ją polska ambasada”.
Podczas wydarzenia odbyła się debata, w której uczestniczyli m.in. dziennikarze Witold Gadowski, Rafał Ziemkiewicz i Wojciech Sumliński – czytamy. Prowadzącym był Marcin Rola, prawicowy aktywista, były rzecznik Kukiz’15 i autor youtubowego kanału wRealu24, gdzie „nieustannie daje upust niechęci do islamu” – czytamy dalej.
„W islamie pedofilia to jest jakby chleb powszedni w tej doktrynie politycznej, bo islam to nie jest religia i chyba każde dziecko to wie… Więc pedofilia jest normalna, te wszystkie małżeństwa, sprzedawanie kobiet za kozy, świnie itd. Znaczy za świnie nie, bo to islam” – źródło cytuje wypowiedź Roli, którą przytoczyło w swoim materiale BBC.
Jak czytamy, w późniejszej rozmowie z dziennikarką brytyjskiej stacji Marcin Rola twierdził, że nie to miał na myśli: „Islam islamowi nie jest równy. Mamy różne odłamy, także szczepy islamu. Oni wprost sprzedają np. kobiety za krowę czy kozę. Ja odniosłem się bezpośrednio do tych faktów”.
Newsweek.pl podaje, że stacja BBC podkreśla, iż wypowiedzi Roli, zgodnie z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, można zakwalifikować do mowy nienawiści.
Źródło zauważa, że pomimo iż Marcin Rola słynie z „ksenofobicznych poglądów”, to na plakacie, który promował wydarzenie, pojawiło się logo polskiej ambasady. Jak czytamy, o komentarz w tej sprawie zwróciła się do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gazeta Wyborcza. W odpowiedzi resort napisał, że MSZ nie wspiera skrajnej retoryki ani antymuzułmańskiej, ani antyimigracyjnej, ale nie ma możliwości śledzić komentarzy gości, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Polonię czy też za nie odpowiadać – czytamy. „Impreza [w Slough] uzyskała wsparcie w dobrej wierze jako przedsięwzięcie polonijne, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii” – źródło przytacza dalszą część odpowiedzi przesłanej przez MSZ. (pp)
Zdjęcie główne: youtube.com / BBC Newsnight