piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomości„Biedańsk – fikcyjne miasto prawdziwych ludzi”. Szlachetna Paczka publikuje „Raport o biedzie”

„Biedańsk – fikcyjne miasto prawdziwych ludzi”. Szlachetna Paczka publikuje „Raport o biedzie”

Pod koniec listopada 2024 roku Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy „Raport o biedzie”. Wynika z niego, że niemal dwa i pół miliona w Polsce osób żyje w skrajnym ubóstwie. By zobrazować skalę problemu, autorzy tegorocznego raportu wykorzystali symbol fikcyjnego miasta „Biedańsk”. Losy jego mieszkańców są już jednak w pełni prawdziwe.

„Gdy opowiadamy pojedyncze historie osób, które potrzebują pomocy – Pani Marii, Pani Wandy, Pana Adama – one giną wśród różnych informacji. Zastanawialiśmy się długo, co zrobić, żeby pokazać te wszystkie osoby i żebyśmy rzeczywiście je zauważyli, żeby one dotarły do środka, do nas, do naszej wrażliwości, więc stworzyliśmy fikcyjne miasto, o którym opowiadamy” – tłumaczy zamysł tegorocznej inicjatywy Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę.

„To fikcyjne miasto, ale niestety te wszystkie historie, które o nim opowiadamy są prawdziwe. Dwa i pół miliona ludzi żyje w Polsce w skrajnym ubóstwie. Co to oznacza? To oznacza, że bez nas sobie nie poradzą” – dodaje Sadzik i zachęca, by zaangażować się w akcję.

Organizatorzy na stronie Szlachetnej Paczki publikują historie mieszkańców „Biedańska” i zachęcają do włączenia się w niesienie pomocy. „Dzięki Twojemu wsparciu, kolejne Rodziny dostaną szansę na opuszczenie Miasta Biedy. Możesz pomóc” – głosi komunikat na stronie.

Tegoroczna publikacja Szlachetnej Paczki, oprócz historii osób w trudnej sytuacji życiowej, zawiera także wnioski z badania „Jak zdefiniować godne życie” przeprowadzonego wśród reprezentatywnej grupy Polaków. Pokazuje ono, jakie elementy składają się na definicję „godnego życia”. Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazła się realizacja takich podstawowych potrzeb jak zakupy spożywcze (83 proc.), wykupienie niezbędnych lekarstw (82 proc.) czy możliwość opłacenia rachunków (81 proc.).

Mieszkańcy „Biedańska” codziennie muszą zmagać się z wieloma problemami związanymi z realizacją tych podstawowych potrzeb. Z publikacji Szlachetnej Paczki wynika, że prawie co dziesiąty Polak je codziennie mniej niż trzy posiłki, a nawet 1/4 Polaków deklaruje, że zdarza im się to co najmniej raz w tygodniu. Problem dotyczy również dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej oraz braku bezpieczeństwa mieszkaniowego.

„Nasza obojętność dokłada cegiełkę do rozbudowy i trwania »Biedańska«. Swoją uważnością możemy jednak przeciwdziałać temu procesowi. Każda jedna odmieniona historia osoby potrzebującej to stopniowy demontaż miasta biedy” – przekonują organizatorzy akcji i zachęcają, by włączyć się w niesienie pomocy.

Szlachetna Paczka od ponad 20 lat dociera z pomocą do najbardziej potrzebujących. Każdego roku wolontariusze i darczyńcy działają na rzecz zmniejszania ubóstwa w Polsce, udowadniając tym samym, że nawet najmniejsza pomoc ma ogromne znaczenie. W tym roku również organizatorzy zachęcają, by zaangażować się w akcję. Na stronie szlachetnapaczka.pl każdy może wybrać dogodną formę, by wesprzeć potrzebującą rodzinę.

Szczegółowe informacje na temat możliwości zaangażowania się do akcji oraz pełen raport do pobrania dostępne są na stronie. (kn)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj