środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościBranżowy sztab kryzysowy znów apeluje do ministerstwa w sprawie tarczy antykryzysowej

Branżowy sztab kryzysowy znów apeluje do ministerstwa w sprawie tarczy antykryzysowej

Branżowy sztab kryzysowy, powiązany z grupą roboczą TUgether, po raz drugi apeluje do Ministerstwa Rozwoju w sprawie tarczy antykryzysowej – działań wypracowanych przez rząd w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym przez pandemię koronawirusa. W dokumencie skierowanym do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i sekretarza stanu Andrzeja Gut-Mostowego przedstawiono aktualną sytuację zaangażowanych branż, propozycje dalszej współpracy dotyczące nowelizacji specustawy oraz poinformowano o najbliższych planowanych działaniach sztabu.

W skład grupy TUgether działającej przy resorcie rozwoju wchodzą Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Klub Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenie Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI i SITE Poland.

Na wstępie apelu zaznaczono, że reprezentowane branże są tymi, które jako pierwsze ucierpiały przez pandemię i jako ostatnie „podniosą się” po związanym z nią kryzysie gospodarczym. Podziękowano również za częściowe uwzględnienie w specustawie poprzednio proponowanych działań. Zwrócono jednak uwagę, że niektóre z wcześniejszych propozycji nie zostały wzięte pod uwagę, w wyniku czego dalsze istnienie zaangażowanych firm może być zagrożone (zdaniem sztabu zdarzy się to w ciągu maksymalnie trzech czy czterech miesięcy). Dlatego też zaproponowano kolejne działania, które mogą temu zapobiec.

Najpierw zaprezentowano obecną sytuację rynkową zaangażowanych w inicjatywę firm. Jak czytamy, organizatorzy turystyki i agencji turystycznych m.in. odnotowali spadek przychodów o 95-98 proc., a wypowiedzenia dostało ok. 10-40 proc. zespołów. Hotele, noclegowe obiekty turystyczne, miejsca krótkotrwałego zakwaterowania oraz pola kempingowe mierzą się m.in. ze spadkiem zatrudnienia o ok. 30-40 proc., brakiem możliwości wstrzymania, rozłożenia na raty lub bezkarnego odroczenia opłat za media ze strony spółek Skarbu Państwa oraz problemami we współpracy z bankami. Przewozy autokarowe odnotowały wypowiedzenia na poziomie 50-60 proc. oraz brak możliwości otrzymania nowych kredytów obrotowych od banków. Branża MICE nie ma żadnych zleceń do końca września 2020 roku, a poziom wynagrodzeń zmniejszył się o ok. 50-60 proc. Tysiące pilotów i przewodników pozostaje bez pracy i środków do życia, co może spowodować brak chęci powrotu do pracy. Branża targowa, tak jak obiekty wielofunkcyjne, straciła 100 proc. przychodów i przewiduje, że wiele eventów przestanie istnieć. Branża rozrywkowa szacuje, że 50 proc. firm przestanie istnieć przez brak możliwości organizacji eventów w okresie letnim oraz odnotowuje odsetek wypowiedzeń na poziomie 50 proc. Sytuacja jest podobna na rynku turystyki szkolnej – spadek zatrudnienia na poziomie 50-70 proc. Turystyka przejazdowa przekazuje informacje o początku likwidacji przedsiębiorstw branży „local tours” w Krakowie, a branża upominków reklamowych zakłada, że 60 proc. przedsiębiorstw zredukuje etaty – co trzecia osoba zostanie zwolniona.

Następnie przedstawiono działania uzupełniające tarczę antykryzysową. Zdaniem sztabu priorytetem są: narzędzia płynności finansowej (w tym pilne uruchomienie nowych linii kredytowych), ulgi podatkowe (m.in. abolicja ZUS), dopłaty do wynagrodzeń (wyższy i dłuższy wymiar świadczeń) oraz zniesienie podatku drogowego od autokarów i odroczenia płatności bez kosztów dotyczących mediów ze strony spółek Skarbu Państwa. Sugerowane jest także stworzenie „pakietu turystyczno-eventowego”, który obejmowałby m.in. rekompensaty dla hoteli i obiektów targowych w związku z ich zamknięciem oraz narzędzia obniżające koszty stałe dla zaangażowanych branż.

Na zakończenie sztab zaprezentował plany swoich kolejnych działań. Zapowiedział zwołanie pilnegp spotkania roboczego sztabu i Ministerstwa Rozwoju w formie wideokonferencji na temat proponowanych wyżej pomysłów oraz rozpoczęcie prac nad nowelizacją specustawy. Kontynuowany będzie również projekt „Gmina przyjazna turystyce” dotyczący zwolnień obiektów noclegowych z podatków lokalnych. Sztab będzie także komunikował branżom praktyczne stosowanie rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej oraz podejmie działania (wspólnie z Ministerstwem Rozwoju) dotyczące Związku Banku Polskich oraz spółek Skarbu Państwa. (ak)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj