niedziela, 6 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościCERT: Meta nie realizuje postulatów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego Polaków

CERT: Meta nie realizuje postulatów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego Polaków

Meta nie realizuje wszystkich postulatów, które miały zwiększyć bezpieczeństwo Polaków korzystających z serwisów społecznościowych – informuje CERT Polska, państwowa instytucja zajmująca się cyberbezpieczeństwem działająca przy NASK. Problem oszustw internetowych na Facebooku i Instagramie jest wciąż aktualny.

Z czego wynika potrzeba zmian?

Pod koniec listopada 2024 roku Facebook usunął post opublikowany na profilu CERT Polska, który linkował do obszernej analizy ekspertów CERT-u poświęconej oszustwom na platformach społecznościowych. Wpis zniknął krótko po publikacji „z powodu naruszenia standardów dotyczących spamu”. Podobnie zresztą jak posty udostępnione na innych kontach, w których omawiano wspomniany materiał.

W obliczu tych praktyk oraz narastającego problemu oszustw internetowych na platformach społecznościowych, na początku grudnia 2024 roku zespół CERT Polska postanowił spotkać się z przedstawicielami Mety, aby porozmawiać o nowych rozwiązaniach w zakresie cyberbezpieczeństwa. Polscy eksperci przedstawili swoje postulaty oraz listę działań, które według nich gigant technologiczny powinien podjąć, aby poprawić bezpieczeństwo polskich użytkowników.

CERT Polska postulował m.in. o rozbudowę zespołu polskojęzycznych moderatorów, skrócenie czasu reakcji na zgłoszenia oszustw, a także synchronizację platform należących do Mety z Listą Ostrzeżeń CERT Polska. Wytyczne miały przede wszystkim pomóc w rozwiązaniu problemów z oszustwami na Facebooku i Instagramie oraz zapewnić Polakom korzystającym z platform społecznościowych bezpieczeństwo cyfrowe.

Jak Meta realizuje rekomendacje?

Po trzech miesiącach od spotkania CERT Polska postanowił zweryfikować, w jakim stopniu gigant technologiczny realizuje wspomniane postulaty. W ocenie instytucji działania podjęte przez Metę w kwestii rozwiązania najistotniejszych problemów są niedostateczne.

„Problem oszustów działających za pośrednictwem platform społecznościowych jest wciąż aktualny. Firma Meta nie zrealizowała wszystkich przedstawionych w ubiegłym roku przez ekspertów z działającego w NASK zespołu CERT Polska postulatów, które miały zwiększyć bezpieczeństwo Polaków korzystających z serwisów społecznościowych” – przekazano w oficjalnym komunikacie.

Jak ujawnił zespół CERT Polska, widoczna jest jedynie częściowa zmiana. Meta deklaruje walkę z oszustami m.in. przez wprowadzenie nowych systemów bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji. Okazuje się jednak, że mimo tych rozwiązań, problem oszustw za pośrednictwem reklam jest wciąż obecny. Ponadto w ocenie polskiego zespołu zmiany w rozpatrywaniu zgłoszeń treści z poziomu użytkowników w dalszym ciągu nie są satysfakcjonujące. „Pomimo deklaracji i odnotowanych powyżej zmian, wiele kluczowych oczekiwań CERT Polska nie zostało spełnionych” – czytamy w oświadczeniu polskiego zespołu.

Czytaj też: Meta będzie wykrywać oszustwa reklamowe związane z podszywaniem się pod celebrytów?

Jakich działań nie zamierza podejmować Meta?

Jak wynika z oświadczenia CERT Polska, Meta poinformowała ponadto, że nie zamierza wprowadzić niektórych wytycznych. Dotyczą one m.in. postulatów, by treści promujące domeny wymienione na Liście Ostrzeżeń CERT Polska były automatycznie blokowane. Nie będzie też zmian w indeksowaniu treści w Bibliotece Reklam. Z kolei w przypadku postulatu rozbudowy zespołu polskojęzycznych moderatorów nie ma odpowiedzi co do tego, czy zmiany zostały lub zostaną wprowadzone. Meta nie odniosła się również do kwestii proaktywnego blokowania kont i stron, które publikują szkodliwe reklamy. 

„Warto docenić starania Mety w kierunku poprawy bezpieczeństwa, jednak przy kompleksowej ich ocenie zauważamy, że mają one jedynie charakter doraźny. Wciąż brakuje rozwiązań systemowych – bardziej zdecydowanych działań w zakresie moderacji, współpracy z organami ścigania i lokalnymi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem. Liczymy na poprawę w tym zakresie” – komentuje CERT Polska.

Instytucja podkreśla ponadto potrzebę większej współpracy giganta technologicznego z lokalnymi partnerami. Meta zapowiedziała co prawda powstanie globalnej listy zagrożeń, jednak polski zespół otrzymał jedynie „wyłącznie niezobowiązującą deklarację” tego, że lista postulatów CERT-u „może być traktowana jako jedno ze źródeł”. Na ten moment nieznana jest również data publikacji wspomnianych wytycznych Mety. (kn)

Źródło: cert.pl, Meta niedostatecznie realizuje postulaty CERT Polska, 31.03.2025

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj