W październiku 2024 roku województwo podlaskie ruszyło z kampanią nawiązującą do zbliżającego się Halloween. Wspólne z podlaskimi parkami krajobrazowymi i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zwraca uwagę na problem śmieci w środowisku naturalnym, które potrafią „straszyć” przez dziesiątki, a nawet setki lat. Podlasie przekonuje, że warto zaangażować się w usuwanie tych „straszydeł”.
Czytaj też: Lasy Państwowe tworzą fikcyjne gatunki grzybów z pomocą AI. Apelują o zbieranie śmieci
W ramach kampanii powstały specjalne kreacje, które prezentują znajdujące się w lasach „straszydła”. Są to wszelkiego rodzaju śmieci pozostawiane przez ludzi, które przez dziesiątki, a w niektórych przypadkach nawet setki lat nie ulegają rozkładowi. Odpady te przyciągają zwierzęta, którym mogą poważnie zaszkodzić. Kreacje mają za zadanie uświadomić odbiorców, jak dużym problemem są śmieci.
Źródło: facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura
Źródło: facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura
Źródło: facebook.com/PodlaskieZasilaneNatura
Pracownicy trzech parków krajobrazowych – Parku Suwalskiego, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi – które podlegają samorządowi województwa podlaskiego, regularnie organizują akcje sprzątania terenu, a edukatorzy prowadzą zajęcia w szkołach i siedzibach parków. W dbanie o czystość podlaskich lasów i edukację w tym zakresie zaangażowani są także partner akcji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz podlaskie nadleśnictwa.
Organizatorzy akcji zachęcają, aby przyłączyć się do działania. Pomóc można w różny sposób – organizując sprzątanie w swojej okolicy, biorąc udział w jednej z głośnych akcji sprzątania organizowanych przez m.in. lokalne samorządy, parki krajobrazowe i narodowe czy nadleśnictwa, włączając się w wydarzenia łączące ruch z dbaniem o środowisko, a także zgłaszając się ze swoimi pracownikami do lokalnego nadleśnictwa do akcji sprzątania terenu.
Twórcy akcji podkreślają, że dbać o środowisko naturalne można również przez zabieranie ze sobą swoich śmieci i resztek, zbieranie odpadów podczas spaceru, wypróbowanie ploggingu, czyli biegania połączonego ze zbieraniem śmieci, czy zgłaszanie nielegalnych wysypisk. (ao)