poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościCo Polacy myślą o uchodźcach?

Co Polacy myślą o uchodźcach?

Zaledwie 11 proc. dorosłych Polaków deklaruje pozytywny stosunek do uchodźców, choć niemal 40 proc. zachowuje neutralność – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl. Sprawdzono też, z czym wyborcy poszczególnych partii kojarzą uchodźców, o których tak często mówi się w mediach.

Największa część badanych (44 proc.) odpowiedziała, że utożsamiają ich z ludźmi uciekającymi przed wojną, choć drugie najpopularniejsze wskazanie (19 proc.) zrównywało ich z terrorystami.

Sprawdzono ponadto, jak odpowiadali sympatycy poszczególnych ugrupowań politycznych. Wyborcy Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej najczęściej myślą o uchodźcach jako o ludziach uciekających przed wojną (odpowiednio 72 i 52 proc.). Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz’15 wskazywali tę odpowiedź nieco rzadziej – odpowiedziało tak odpowiednio 36 i 19 proc. badanych.

Terrorystów w uchodźcach widzą z kolei najczęściej zwolennicy ugrupowania Pawła Kukiza. Tego typu skojarzenie miało 42 proc. ankietowanych. Dla porównania, w przypadku PiS było to 23 proc., a Nowoczesnej – 17. Jedynie 3 proc. wyborców PO uznało, że uchodźcy przywodzą im na myśl terroryzm.

Ankietowani mieli też skojarzenia z imigrantami zarobkowymi (15 proc.). W tym przypadku najczęściej odpowiadali tak sympatycy PO i Kukiz’15 (po 23 proc.).

Zbadano ponadto stosunek wyborców poszczególnych partii do uchodźców. Najbardziej negatywnie nastawieni są zwolennicy Kukiz’15 (62 proc. badanych) i PiS (58 proc.). Jedynie w przypadku sympatyków PO stosunek pozytywny przewyższa negatywny (34 do 27 proc.).

„Uzyskane wyniki dowodzą, że sposób komunikacji w kwestii uchodźców przez rząd PiS trafia na podatny grunt głównie wśród jego zwolenników oraz sympatyków Kukiz’15. Opozycja ma trudne zadanie, by przekonać Polaków do zmiany postaw w tym zakresie, ale nie jest to niemożliwe” – skomentował badanie dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego. (mp)


O badaniu:
Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1062 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 23-26 czerwca 2017 roku. Metoda: CAWI.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj