środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościCzęść polskich wydawców nie chce płacić za linki

Część polskich wydawców nie chce płacić za linki

Komisja Europejska sugeruje wprowadzenie przepisów, które chroniłyby niektórych wydawców bardziej niż obecnie. Mogliby oni zażądać zapłaty od właścicieli serwisów informacyjnych i blogów, na których ukazują się omówienia ich tekstów. Część polskich mediów internetowych protestuje – relacjonuje press.pl.

Przedstawiciele dziewięciu portali (Wirtualna Polska, Spider’s Web, Jagielloński 24, Salon 24, Biznes Alert, New Eastern Europe, Defence 24, Crazy Nauka i 300polityka) wystosowali list, w którym uznają inicjatywy regulacyjne organu Unii Europejskiej za zagrożenie dla rozwoju mediów internetowych – czytamy. Apelują też do polskiego rządu o wsparcie.

Przedstawiciele środowiska online twierdzą, że część tradycyjnych wydawców – którzy ich zdaniem lobbują na rzecz zmian zaproponowanych przez Komisję Europejską – od dłuższego czasu chce ograniczać działalność internetowych mediów przez ukrywanie niektórych treści za paywallami.

Press.pl zauważa jednak, że tzw. „podatek od linków” to jeden z mitów, które narosły wokół zmian w prawie autorskim. Sprawa dotyczy głównie portali agregujących treści, które zamieszczają teksty niemal w całości przekopiowane z innych źródeł. Proponowana regulacja nakładałaby na nie obowiązek płacenia mediom, z których czerpią materiały. Zwykłe odnośniki, które odsyłają do innych portali, nie byłyby objęte opłatami.

„Temat ciągnie się w Brukseli już od bardzo dawna, jest bardzo kontrowersyjny, a rynek jest w tej kwestii mocno podzielony. Dlatego nie wszyscy wydawcy internetowi podpisują się pod tym apelem, a tylko niektórzy. Rzeczywista linia podziału przebiega bowiem pomiędzy tymi, którzy tworzą treści i ponoszą w związku z tym koszty, a tymi, którzy wykorzystują treści innych. Spór trwa od siedmiu-ośmiu lat” – komentuje dla press.pl Włodzimierz Schmidt, prezes Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. (mp)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj