Filmy są dobrym contentem marketingowym, a odpowiednio przygotowane do publikacji i dystrybucji mogą być słuszną inwestycją. Programy docelowo zainstalowane na komputerze, zarówno w Windowsie, jak i w systemie Mac, niekoniecznie mają wszystkie funkcje, których potrzebujesz do edycji wideo – czytamy na blogu Hubspot. Na szczęście istnieją pewne darmowe oprogramowania, które przydadzą się w obróbce nagrania. W zależności od potrzeb, są to proste narzędzia oraz zaawansowane rozwiązania, a pisze o nich Sophia Bernazzani.
1. Machete Video Editor Lite (Windows)
Program pozwala na cięcie, kopiowanie i wklejanie różnych fragmentów wideo. Według producenta został zaprojektowany po to, aby szybko i łatwo „pokroić” plik bez utraty jakości. Obsługuje formaty AVI i WMV. Nie ma w nim możliwości edycji dźwięku. To dobre rozwiązanie do wprowadzania prostych zmian.
2. Avidemux (Windows/ Mac/ Linux)
Oprogramowanie pozwala na podstawową edycję filmów bez straty jakości i obsługuje wiele formatów (AVI, DVD, MPEG, QuickTime, MP4). Dodatkową funkcją są filtry – można dodać tekst, obrócić wideo, dostosować jasność czy kolory. Nie posiada edytora dźwięku.
3. WeVideo
Jest to narzędzie dostępne w chmurze i obsługiwane przez przeglądarki internetowe. Charakteryzuje się bardziej rozbudowanym interfejsem niż dwa poprzednie, ma zaawansowane funkcje – w tym możliwość edycji dźwięku, dostęp do biblioteki muzyki komercyjnej i jakość 4K. W wersji darmowej ma jednak ograniczenia: użytkownik dostaje do dyspozycji 10 GB pamięci, a materiały po edycji oznakowane są logo programu.
4. VSDC Free Video Editor (Windows)
Oprogramowanie, które pozwala na przygotowanie profesjonalnie wyglądających filmów. Obsługuje wiele różnych formatów i oferuje zaawansowane narzędzia do edycji kolorów i dźwięku. Korzystanie z niego jest w pełni darmowe, płatny jest jedynie dostęp do pomocy technicznej (9,99 dolarów za miesiąc, a 14,99 dolarów za rok).
5. Wondershare Filmora (Windows/ Mac)
Jeśli chcesz zacząć od podstawowej obróbki filmów, ale mieć też możliwość skorzystania z zaawansowanych narzędzi edycji, to jest propozycja dla Ciebie – czytamy. Istnieje opcja dodania motywu wideo, muzyki, a także odtwarzania nagrania od tyłu. Dla czytelnego widoku dodatkowe funkcje można ukryć. Materiał znakowany jest symbolem programu, który można usunąć jedynie przez wykupienie płatnej usługi.
6. Blender (Windows/ Mac/ Linux)
Ten program typu open source to rozbudowany pakiet do edycji wideo oraz tworzenia animacji 3D. Producent oferuje kontrolę prędkości, filtry i dodatkowe warstwy, a także możliwość dodawania nagrań, plików dźwiękowych, obrazków czy efektów. W Blenderze można uzyskać profesjonalne rezultaty, czytamy. Oprogramowanie nie znakuje tworzonych materiałów, a właściciel zezwala nawet na użytek komercyjny – i to za darmo.
7. Lightworks (Windows/ Mac/ Linux)
Program, podobnie jak Blender, jest jednym z najbardziej zaawansowanych edytorów – był używany m.in. do edycji filmów takich jak „Pulp Fiction” czy „Wilk z Wall Street”. Użytkownik ma do wyboru dwie licencje: darmową oraz „Pro”. Płatna wersja ma więcej funkcji, ale podstawowa też jest potężna – sugeruje portal. Do dyspozycji dostajemy w niej ponad 100 efektów.
8. Shotcut (Windows/ Mac/ Linux)
To kolejne oprogramowanie typu open source. Docelowo stworzone było dla systemu Linux, dlatego też według Hubspot interfejs jest złożony i nieintuicyjny, ale dzięki FAQ oraz pomocy na stronie można dać sobie radę. Wideo stworzone dzięki Shortcutowi wygląda profesjonalnie – czytamy.
9. HitFilm (Windows/ Mac)
To darmowy edytor wideo oferujący ponad 180 efektów specjalnych, w tym pracę nad 3D. Wsparty przez filmy-tutoriale. Wersja Pro umożliwia szerszy dostęp do dodatkowych efektów, lepszą rozdzielczość, renderowanie i synchronizację obrazu z dźwiękiem. Kosztuje 349 dolarów i jest do użytku na trzech komputerach. Istnieje też wersja Express, trochę uboższa niż „Pro”.
(bm)