Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump opublikował w sieci serię zdjęć, które przypominały obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Posty te informowały o poparciu dla jego kandydatury, w tym o fałszywym poparciu gwiazdy muzyki pop Taylor Swift – informuje theverge.com.
Jak czytamy, materiały miały na celu pokazanie, w jaki sposób Trump może posługiwać się sztuczną inteligencją, aby utrudnić próby kontrolowania dezinformacji wyborczej generowanej przez AI.
Seria postów pojawiała się tuż po tym, jak Trump niesłusznie oskarżył swoją polityczną przeciwniczkę, wiceprezydentkę Kamalę Harris, o wykorzystanie AI w celu wygenerowania zdjęć tłumu na jej wiecu politycznym – podaje źródło.
Jeden z postów zawierał zrzuty ekranu materiałów innych użytkowników przedstawiających zdjęcia „Swifties dla Trumpa” oraz samą piosenkarkę w stylu Wuja Sama, personifikacji USA, z dopiskiem „Taylor chce, abyś głosował na Donalda Trumpa”.
Okazuje się jednak, że posty mogą nie naruszać nowych przepisów wyborczych dotyczących deepfake’ów – przekazał Robert Weissman, współprzewodniczący Public Citizen.
Podczas gdy około 20 stanów wprowadziło przepisy dotyczące posługiwania się fałszywymi obrazami generowanymi przez sztuczną inteligencję, to jeśli chodzi o dezinformację wyborczą, w dalszym ciągu nie ma prawnych ograniczeń dotyczących wykorzystywania deepfake’ów – podaje źródło.
Weissman twierdzi jednak, że rozwiązania legislacyjne w kwestii szerzenia dezinformacji wyborczej byłyby mimo wszystko trudne do egzekwowania. Osoba generująca deepfake’i musiałby na przykład wykazać się kłamstwem, które wyrządziłoby krzywdę przeciwnikowi politycznemu lub wyborcom, aby można było uznać to za wykroczenie – czytamy.
„Bardzo trudno jest żyć w demokratycznym społeczeństwie, jeśli ludzie nie mogą wierzyć w to, co widzą i słyszą” – komentuje postępowanie Trumpa przedstawiciel Public Citizen.
Jak informuje theverge.com, Swift może mieć jednak prawo do roszczeń w związku z wykorzystaniem jej wizerunku w celu fałszywego poparcia.
Universal Music Group, które reprezentuje Swift, nie odpowiedziało jednak na prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie. Sztab wyborczy Trumpa także nie udzielił komentarza – podaje źródło. (kn)
Źródło: theverge.com, Donald Trump posts a fake AI-generated Taylor Swift endorsement, Lauren Feiner, 19.08.2024