SOS Wioski Dziecięce realizują kampanię na rzecz dzieci w Zimbabwe. Akcja pod hasłem „Edukacja to moje prawo” ma na celu wsparcie edukacji dzieci w tym kraju, ale też zaspokojenie podstawowych potrzeb, jak zapewnienie dostępu do czystej wody.
„Edukacja to prawo każdego dziecka, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Niestety w wielu miejscach świata rzetelna edukacja pozostaje jedynie deklaracją i jest nieosiągalnym przywilejem” – zwracają uwagę organizatorzy akcji.
Zebrane w ramach kampanii fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie edukacji, a także na zakup produktów higienicznych dla dziewcząt i szkolenia z zakresu higieny, zakup komputerów oraz podłączenie ich do sieci internetowej, a przede wszystkim – na budowę studni i zbiorników wody, które zapewnią dostęp do czystej wody uczennicom i uczniom, rodzinom i lokalnym społecznościom.
Jak bowiem przekazuje fundacja, w Zimbabwe szkoły na prowincji nie mogą zapewnić odpowiednich warunków do nauki – brakuje nie tylko książek czy zasobów lokalowych, lecz także sanitariatów i wody. „Dzieci przeważnie muszą łączyć naukę z pracą – ich rodzin nie stać na edukację, która jest płatna” – czytamy w komunikacie.
Przez budowę studni i ogrodów oraz zapewnienie sprzętu elektroniczne planowane jest wsparcie czterech szkół, w których łącznie uczy się 1584 uczniów i uczennic.
„Dostęp do czystej wody to odpowiedź nie tylko na podstawową potrzebę pragnienia czy higieny ale również możliwość utrzymania czterech lokalnych szkół. Dzięki studniom szkoły będą prowadzić ogrody a za pieniądze z plonów zakupione zostaną materiały szkolne i zapłacone czesne najuboższych uczniów. Dzieci zamiast pracować, będą mogły się uczyć” – podkreśla Aleksandra Granada, dyrektorka krajowa Stowarzyszenia SOS.
Jak informuje organizacja, planowane studnie będą zasilane przez panele słoneczne. Wokół studni mają powstać ogrody społecznościowe, w których każda osoba będzie mogła się udzielać, ale i korzystać z plonów. Ogrody mają być nawadniane „wydajnym i zrównoważonym systemem kropelkowym”.
Co więcej, w ramach akcji w 16 szkołach przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu higieny dla nauczycieli, by mogli w odpowiedni, empatyczny sposób przekazywać zdobytą wiedzę dalej. Dziewczynki uczęszczające do szkół otrzymają również pakiety podpasek w ramach walki z ubóstwem menstruacyjnym.
Kampania prowadzona jest głównie w internecie. Zaplanowano także działania outdoorowe i reklamowe na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Elementem akcji jest także e-book „Afryka – w krainie kultur”, będący źródłem wiedzy na temat różnorodności i bogactwa kulturowego krajów afrykańskich. W publikacji opisano również wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy tego regionu. Każda osoba, która przez stronę sosafryka.org przekaże darowiznę na rzecz edukacji dzieci z Zimbabwe, otrzyma e-booka w podziękowaniu za pomoc.
Eksperci Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce opracowali ponadto dwa bezpłatne scenariusze 45-minutowych lekcji dla nauczycieli klas 4-8. Materiały omawiają m.in. tematy analfabetyzmu i jego konsekwencji w różnych sferach życia, prawa do nauki jako jednego z podstawowych praw człowieka, sposobów pomagania wykluczonym edukacyjnie rówieśnikom w Zimbabwe, działalności Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w krajach afrykańskich.
Kampania rozpoczęła się 10 czerwca 2024 roku i potrwa dwa miesiące. Więcej informacji można znaleźć na stronie. (mb)