Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać tę zawartość
1x
Szybkość odtwarzania- 0.5
- 0.6
- 0.7
- 0.8
- 0.9
- 1
- 1.1
- 1.2
- 1.3
- 1.5
- 2
Ekspertki PSPR-u pozytywnie o wpisaniu zarządzania kryzysem wizerunkowym do systemu kwalifikacji. toczy się proces konsultacyjny w sprawie zaakceptowania kwalifikacji zawodowej związanej z zarządzaniem kryzysem wizerunkowym. ekspertki z polskiego stowarzyszenia public relations, które zaproszono do zabrania głosu, wyraziły się o sprawie pozytywnie. prośbę o wydanie opinii wysłało do pspr-u w październiku 2019 roku ministerstwo przedsiębiorczości i rozwoju (obecnie ministerstwo rozwoju). resort prosił o zaopiniowanie wniosku o włączenie kwalifikacji „planowanie i prowadzenie działań komunikacyjnych w sytuacjach kryzysu wizerunkowego” do zintegrowanego systemu kwalifikacji (zsk). miałaby to być kwalifikacja rynkowa, o charakterze praktycznym, uzupełniająca podbudowę teoretyczną dostępną w trakcie kursów podyplomowych i studiów i i ii stopnia. „orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji został oszacowany na 230 godzin, w tym przykładowo 100 godzin na szkolenie/kurs lub inne formy uczenia się i 130 godzin czasu pracy własnej. orientacyjny koszt uzyskania dokumentu potwierdzającego otrzymanie kwalifikacji wynosi 2000 zł” – czytamy w dokumencie zgłoszeniowym. przesłała go fundacja vcc, która zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń zawodowych. ekspertki pspr-u – dr maria buszman z firmy buszman. komunikacja doradztwo badania strategie oraz emilia zakrzewska, wiceprezes stowarzyszenia – oceniły wniosek pozytywnie. „w polskich przedsiębiorstwach istnieje duża potrzeba na wprowadzenie działań w zakresie wnioskowanej kwalifikacji, a dotychczas brak odpowiednich form kształcenia do tejże. (…) grono osób potencjalnie zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji jest bardzo duże i nie ogranicza się jedynie do pracowników z szeroko pojętego obszaru public relations. to także osoby zarządzające, menedżerowie oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem oraz zarządzaniem kryzysowym” – uzasadniła swoją ocenę dr buszman. zakrzewska dodała, że wpisanie kwalifikacji byłoby „ważnym krokiem w kierunku profesjonalizacji zarządzania kryzysowego”. w komentarzu przesłanym proto.pl stwierdziła także: „pierwszym priorytetem jest, aby certyfikacja miała merytorycznie jak najwyższą wartość. oczywiście, nie mówimy o zawodzie prawnie regulowanym i obowiązkowej certyfikacji, ale na pewno o kluczowej inicjatywie prowadzącej w stronę standaryzacji. drugim priorytetem jest przekonanie do ulokowania tego zawodu w grupie elementarnej »specjalistów ds. zarządzania i organizacji«, bo tak naszym zdaniem powinno się to stanowisko sytuować w organizacjach biznesowych i nie tylko w nich”. jak dotąd nie pojawił się jeszcze komunikat o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wpisanie kwalifikacji do systemu. zsk ma zachęcać do zdobywania certyfikatów potwierdzających posiadanie danej umiejętności oraz ułatwiać porównywanie kompetencji pracowników z innych krajów unii europejskiej – można przeczytać na stronie kwalifikacje.gov.pl. system istnieje od 2016 roku. (mp).
Toczy się proces konsultacyjny w sprawie zaakceptowania kwalifikacji zawodowej związanej z zarządzaniem kryzysem wizerunkowym. Ekspertki z Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, które zaproszono do zabrania głosu, wyraziły się o sprawie pozytywnie.
Prośbę o wydanie opinii wysłało do PSPR-u w październiku 2019 roku Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju (obecnie Ministerstwo Rozwoju). Resort prosił o zaopiniowanie wniosku o włączenie kwalifikacji „Planowanie i prowadzenie działań komunikacyjnych w sytuacjach kryzysu wizerunkowego” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Miałaby to być kwalifikacja rynkowa, o charakterze praktycznym, uzupełniająca podbudowę teoretyczną dostępną w trakcie kursów podyplomowych i studiów I i II stopnia.
„Orientacyjny nakład pracy potrzebny do uzyskania kwalifikacji został oszacowany na 230 godzin, w tym przykładowo 100 godzin na szkolenie/kurs lub inne formy uczenia się i 130 godzin czasu pracy własnej. Orientacyjny koszt uzyskania dokumentu potwierdzającego otrzymanie kwalifikacji wynosi 2000 zł” – czytamy w dokumencie zgłoszeniowym. Przesłała go Fundacja VCC, która zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń zawodowych.
Ekspertki PSPR-u – dr Maria Buszman z firmy Buszman. Komunikacja Doradztwo Badania Strategie oraz Emilia Zakrzewska, wiceprezes Stowarzyszenia – oceniły wniosek pozytywnie.
„W polskich przedsiębiorstwach istnieje duża potrzeba na wprowadzenie działań w zakresie wnioskowanej kwalifikacji, a dotychczas brak odpowiednich form kształcenia do tejże. (…) Grono osób potencjalnie zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji jest bardzo duże i nie ogranicza się jedynie do pracowników z szeroko pojętego obszaru public relations. To także osoby zarządzające, menedżerowie oraz osoby zajmujące się bezpieczeństwem oraz zarządzaniem kryzysowym” – uzasadniła swoją ocenę dr Buszman.
Zakrzewska dodała, że wpisanie kwalifikacji byłoby „ważnym krokiem w kierunku profesjonalizacji zarządzania kryzysowego”. W komentarzu przesłanym PRoto.pl stwierdziła także: „Pierwszym priorytetem jest, aby certyfikacja miała merytorycznie jak najwyższą wartość. Oczywiście, nie mówimy o zawodzie prawnie regulowanym i obowiązkowej certyfikacji, ale na pewno o kluczowej inicjatywie prowadzącej w stronę standaryzacji. Drugim priorytetem jest przekonanie do ulokowania tego zawodu w grupie elementarnej »specjalistów ds. zarządzania i organizacji«, bo tak naszym zdaniem powinno się to stanowisko sytuować w organizacjach biznesowych i nie tylko w nich”.
Jak dotąd nie pojawił się jeszcze komunikat o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o wpisanie kwalifikacji do systemu.
ZSK ma zachęcać do zdobywania certyfikatów potwierdzających posiadanie danej umiejętności oraz ułatwiać porównywanie kompetencji pracowników z innych krajów Unii Europejskiej – można przeczytać na stronie kwalifikacje.gov.pl. System istnieje od 2016 roku. (mp)