czwartek, 26 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościEksperyment #NaszChlebPowszedni w walce m.in. z ksenofobią i antysemityzmem

Eksperyment #NaszChlebPowszedni w walce m.in. z ksenofobią i antysemityzmem

Organizacje Chlebem i Solą oraz Otwarta Rzeczpospolita, we współpracy z piekarnią Putka, przygotowały eksperyment #NaszChlebPowszedni, którego celem było sprawdzenie, jak zareagują Polacy na informację o tym, że ich pieczywo przygotowała osoba innej karnacji, wyznania lub orientacji seksualnej.

Na zapleczu piekarni spotkali się Kamil, Andrzej, Radwan, Rosa i Salam  kolejno gej, Żyd, uchodźcy z Syrii i Kongo oraz muzułmanin. Przez cały dzień byli oni odpowiedzialni za wypiekanie chleba w jednej z piekarni marki Putka. Po wykonanej przez nich pracy na zaplecze piekarni zaproszono kilku klientów i poinformowano ich, że za przygotowanie bochenków, które zakupili, odpowiedzialne były wyżej wymienione osoby.

W filmie przygotowanym w ramach eksperymentu widzimy różne reakcje klientów. Niektórzy twierdzili, że informacja o tym, kto przygotowywał chleb, nie ma dla nich żadnego znaczenia. Zdarzały się też i takie osoby, które wdawały się w dyskusje na tle religijnym. W większości jednak klienci reagowali na eksperyment pozytywnie.

Eksperyment przygotowany przez organizacje Chlebem i Solą i Otwartą Rzeczpospolitą ma na celu walkę z ksenofobią i antysemityzmem oraz łamanie krzywdzących stereotypów wobec uchodźców. Dodatkowo w ramach kampanii #NaszChlebPowszedni na stronie akcji zamieszczono krótkie biografie bohaterów filmu. Eksperyment będzie przeprowadzony jeszcze w kilku polskich miastach, w tym m.in. w Słupsku, Lublinie i Białymstoku. (jg)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj