Firma z Florydy o nazwie X Social Media oskarżyła X Corp. o naruszenie znaku towarowego z powodu użycia litery „X” – podaje engadget.com. Techcrunch.com informuje z kolei, że Elonowi Muskowi zarzucono zniesławienie mieszkańca Kalifornii po tym, jak stwierdził, że był on agentem federalnym działającym pod przykrywką w neonazistowskiej organizacji na północno-zachodnim Pacyfiku.
Josh Gerben, prawnik zajmujący się znakami towarowymi, powiedział Reuterowi, że „istnieje stuprocentowe prawdopodobieństwo, że Twitter/X zostanie pozwany zarówno przez oportunistycznych, jak i prawowitych powodów w związku z nową nazwą”. Dziś firma Gerbena reprezentuje pozwanego w tej sprawie.
Jak czytamy, X Social Media oferuje swoje usługi reklamowe i obsługę mediów społecznościowych kancelariom prawnym i osobom potrzebujących adwokatów. Chociaż logo firmy znacznie różni się od używanego przez sieć społecznościową, w swoim pozwie firma argumentuje, że „często podkreśla literę X w reklamach, blogach i biuletynach”.
Według źródła firma stwierdziła również, że rozgłos medialny, jaki platforma Elona Muska uzyskała po zmianie nazwy, doprowadził konsumentów do przekonania, że jej usługi reklamowe są oferowane przez X Corp. lub są z nią powiązane.
Ponadto w uzasadnieniu powołano się również na straty w przychodach z powodu rebrandingu Twittera. X Corp pojawia się bowiem na szczycie wyników wyszukiwania po wpisaniu „x social media”, a przynajmniej tak było, zanim pojawiła się wiadomość o pozwie – zauważa źródło.
Czytamy także, że Musk został oskarżony o złożenie wielu wniosków o rejestrację znaków towarowych, mimo że rzekomo wiedział o istnieniu X Social Media. Właściciel serwisu społecznościowego otrzymał od firmy pismo w sprawie zaprzestania używania litery w sierpniu 2023 roku, wezwanie zostało jednak zignorowane przez X Corp. Teraz X Social Media domaga się, by firma Muska miała zakaz wykorzystywania znaku „X” w marketingu oraz oferowania, sprzedaży lub dystrybucji usług. Ponadto powód ubiega się o odszkodowanie w wysokości trzykrotności swoich strat lub zysków pozwanego.
Jak informuje źródło, Elon Musk zaangażował się także w fałszywą teorię spiskową na swojej platformie. Podczas zamieszek na paradzie równości w Oregonie uchwycono na nagraniu, jak członkom grupy Rose City Nationalists zdjęto maski. Gdy materiał pojawił się w sieci, niektórzy użytkownicy X błędnie zidentyfikowali jednego z mężczyzn biorących udział w incydencie jako Benjamina Brody’ego, 22-latka, który należał do żydowskiego bractwa i zamierzał pracować w rządzie. Musk umocnił wówczas fałszywe twierdzenia wpisem na X, co spowodowało falę nienawiści wobec Brody’ego. Po wypowiedziach właściciela platformy reputacja mężczyzny została zniszczona, bo ogromna liczba ludzi uwierzyła, że jest on neonazistą. Pozew przeciwko Muskowi o zniesławienie i rozpowszechnianie dezinformacji został złożony 2 października 2023 roku – czytamy dalej. (af)