Prawie 80 proc. Polaków ma dobrą opinię o Unii Europejskiej. Ich zdanie w tej kwestii jest lepsze niż rówieśników z innych krajów – wynika z badania Erasmus Generation Survey przeprowadzonego wspólnie z Solski Burson-Marsteller.
W ankiecie wzięło udział 1500 Europejczyków w wieku 18 do 40 lat, których pytano o ich zdanie nt. Unii Europejskiej. Jak wynika z badania, zainteresowanie respondentów z Polski polityką europejską jest większe niż krajową, a zaufanie do unijnych polityków wyższe niż do lokalnych. To lepszy wynik niż średnia na poziomie 67 proc. dla 28 krajów członkowskich, w których została przeprowadzona ankieta.
Zdaniem ankietowanych z Polski, najlepszym sposobem na zaangażowanie młodych Europejczyków w sprawy unijne jest wprowadzenie możliwości głosowania online. Uważa tak 64 proc. respondentów. Innym pomysłem jest wprowadzenie w szkołach lekcji poświęconych UE i wartościom europejskim. Za najmniej skuteczne sposoby budowania pozytywnego stosunku do UE Polacy i uważają przekazy medialne ( 17 proc.) i namowy polityków (15 proc.)
W dalszej części czytamy o propozycji kierunków przyszłej polityki europejskiej. Jako najpilniejsze sprawy, którymi Unia Europejska powinna się zająć, wymieniają wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, przeciwdziałanie korupcji oraz zmianom klimatycznym, inwestycje w edukację oraz zmniejszenie poziomu biurokracji.
Badanie Erasmus Generation Survey przeprowadzono w ramach inicjatywy „Europe Decides” prowadzonej od zeszłego roku przez Burson-Marsteller, mającej na celu informowanie o krajobrazie politycznym i zmianach zachodzących w Unii Europejskiej. (mw)