poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościFacebook zaprosił naukowców i influencerów do dyskusji o wizji przyszłości Stanisława Lema

Facebook zaprosił naukowców i influencerów do dyskusji o wizji przyszłości Stanisława Lema

13 września 2021 roku naukowcy na kanałach influencerów na Facebooku i Instagramie porównali przyszłość opisaną w twórczości Stanisława Lema z najnowszymi osiągnięciami nauki. Inicjatywa została zorganizowana dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin pisarza, który tworzył dzieła z gatunku fantastyki naukowej.

W działania zaangażowali się tacy twórcy internetowi: Make Life Harder, Kasia Gandor, Michał Korkosz „Rozkoszny”, Remigiusz Maciaszek „Rock” i Patryk Mikiciuk. Zaprosili oni na swoje konta w mediach społecznościowych polskich naukowców i wynalazców, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, biologii i wirtualnej rzeczywistości.

Zaproszeni goście to Petros Psyllos, elektronik i programista, Jowita Guja, filozofka i kulturoznawczyni, Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów i klimatolog, Aleksandra Przegalińska, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka oraz Stanisław Łoboziak – biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik. Każdy specjalista na jednym z profili twórców internetowych poruszał kwestie związane z przyszłością nauki i wynalazków.

„Nauka przenika twórczość Lema na wskroś: od opisu żmudnego, lecz fascynującego projektu badawczego zawartego w »Głosie Pana« czy też całkowicie nowej gałęzi nauki w »Solaris«, po postaci Trurla i Klapaucjusza – wielkich Konstruktorów, bohaterów błyskotliwej i tryskającej humorem »Cyberiady«. Jego twórczość fascynuje i przyciąga do nauki kolejne pokolenia i liczymy, że to samo uda się osiągnąć dzięki tej kampanii” – mówi Robert Bednarski, dyrektor generalny Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.

Opisywane działania zostały poprzedzone transmisją na żywo z festiwalu Bomba Megabitowa, który był poświęcony twórczości Lema. Dyskusje naukowców i influencerów są zaś dostępne na kanałach twórców w mediach społecznościowych i na polskiej stronie Facebook App. (ap)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj