Dobór produktu sportowego to jeden z najciekawszych, ale i najbardziej odpowiedzialnych procesów w marketingu sportowym. Już na starcie trzeba bowiem uświadamiać sobie bogactwo i różnorodność produktów sportowych.
Kiedy myślimy o produktach sportowych najczęściej przychodzą nam na myśl zawodnicy, kluby sportowe czy reprezentacje. W rzeczywistości katalog jest bardzo szeroki i zawiera chociażby takie produkty jak np. : całe dyscypliny zbiorczo, poziomy rozgrywek (ligi), eventy, naming rights obiektów, projekty sportu dzieci, postacie trenerów, badania pomiarowe a nawet same gesty zawodników.
Bardzo często pojawia się też problematyczne zagadnienie wyboru celnych subproduktów w ramach właściwie wybranej dyscypliny. Dlatego już na początku każdy marketer ma przed sobą trudne wybory.
Przy doborze produktu sportowego do marki doradzamy myślenie dwuwektorowe i komplementarne.
Po pierwsze – jakie cele biznesowe chce zrealizować firma.
Po drugie – jaka jest zbieżność atrybutów danego produktu sportowego i danej marki.
Pomimo, że w obydwu przypadkach będą najczęściej zachowane rdzenie marketingu sportowego takie jak emocje, sukces, transfer wizerunku czy efekt aureoli to jednak konkretne projekty wymagają dopasowanych, konkretnych produktów sportowych.
Reasumując, sport daje niezwykłe wprost możliwości marketingowe. Pamiętać jednak trzeba o profesjonalnej konstrukcji strategii marketingowej lub programu sponsoringowego. W opracowanych przez Sport Management Polska metodologiach np. program sponsoringowy składa się z 4 głównych faz, w których funkcjonuje aż 25 zbiorczych obszarów działania. Przez lata doświadczeń wyselekcjonowaliśmy również inne narzędzia – 30 pojedynczych, kluczowych zagadnień sponsoringowych wpływających na efektywność i sukces projektów sponsoringowych.
Grzegorz Kita
Prezes Zarządu Sport Management Polska, prowadzi szkolenie PR i marketing sportowy 15 kwietnia 2013