poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościFinlandia chce zmienić sposób wytwarzania ubrań

Finlandia chce zmienić sposób wytwarzania ubrań

Petri Alava, właściciel fińskiej firmy Infinited Fiber, zainwestował w technologię, która może przekształcić tekstylia w nowe włókno odzieżowe – podaje bbc.com.

Włókno, nazywane infinna, jest już używane przez marki takie jak Patagonia, H&M i Inditex, który jest właścicielem Zary – czytamy.

Jak donosi źródło, według organizacji Global Fashion Agenda na całym świecie każdego roku powstaje około 92 mln ton odpadów tekstylnych, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 134 mln ton do 2030 roku.

Próbki włókien z recyklingu Infinited Fiber przypominają wełnę jagnięcą – są miękkie, puszyste i mają kremowy kolor. Petri Alava wyjaśnia w artykule, że produkt jest wytwarzany w złożonym, wieloetapowym procesie, który rozpoczyna się od rozdrobnienia starych tekstyliów i usunięcia materiałów syntetycznych i barwników, a kończy się nowym włóknem, zregenerowanym z wyekstrahowanej celulozy.

Firma Alavy wzbudziła już tak duże zainteresowanie swoją technologią, że niedawno ogłosiła, iż inwestuje 400 mln euro w budowę swojej pierwszej fabryki na skalę komercyjną w nieczynnej papierni w Laponii.

Celem jest produkcja 30 tys. ton włókna rocznie, w 2025 roku. Jest to odpowiednik włókna potrzebnego na około 100 mln koszulek.

„To naprawdę dobry przykład tego, jak możemy naprawdę zacząć przechodzić na gospodarkę cyrkularną” – tłumaczy Alava.

Kilka innych fińskich start-upów szuka sposobów na produkcję nowych włókien tekstylnych na dużą skalę, przy jednoczesnym ograniczeniu szkodliwych emisji i substancji chemicznych. Należy do nich firma Spinnova, która w swojej fabryce tekstyliów w Jyväskylä w środkowej Finlandii przetwarza celulozę z surowej pulpy drzewnej na włókna gotowe do przędzenia – czytamy.

Firma ta nawiązała współpracę z Suzano, jednym z czołowych producentów celulozy na świecie, z siedzibą w Brazylii.

W innych częściach Europy istnieje szereg innych firm opracowujących technologie tworzenia bardziej okrągłych przędz, w tym szwedzki start-up Renewcell i Bright.fiber Textiles, który planuje otworzyć swoją pierwszą fabrykę w Holandii w 2023 roku.

Podczas gdy zarówno Infinited Fiber, jak i Spinnova twierdzą, że ich plany biznesowe patrzą holistycznie na wszystkie aspekty produkcji, na przykład wykorzystując technologie odnawialne do zasilania swoich fabryk, obrońcy klimatu twierdzą, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby dokładnie oszacować efekt tych nowych technik na emisję dwutlenku węgla. (zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj