poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataFirma rekrutacyjna przeprasza za grafikę, która powielała stereotypy dotyczące wieku i kariery

Firma rekrutacyjna przeprasza za grafikę, która powielała stereotypy dotyczące wieku i kariery

Amerykańska platforma rekrutacyjna Indeed jakiś czas temu opublikowała w swoim przewodniku po karierze grafikę. Usunięty już obraz przedstawiał różne przedziały wiekowe i dopasowane do nich etapy na ścieżce kariery. Indeed zaprezentowało osoby w wieku 45-55 jako te będące „przy końcu” swojej kariery, a ludzi w wieku 55-65 – u jej „schyłku”. Jest to nie tylko pogląd oderwany od realiów dzisiejszej pracy zawodowej, ale także działanie wzmacniające stereotypy dotyczące wieku – podaje forbes.com.

Jak czytamy, określanie osób w wieku 55-65 lat jako tych będących „u schyłku” swojej kariery, jest niedokładne i obraźliwe. Jest to bowiem okres, w którym wielu profesjonalistów osiąga najwięcej pod względem zawodowym, mając bogate doświadczenie, rozwinięte krytyczne myślenie i niezastąpione umiejętności przywódcze. Jak wskazuje źródło, zgodnie z takim podziałem, Chris Hyams, dyrektor generalny Indeed, także znalazłby się „u schyłku” swojej kariery.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Osoby w tym wieku zazwyczaj nie myślą o zakończeniu swojej kariery, a o wykorzystaniu wielu lat zdobywania wiedzy do rozwiązywania złożonych problemów, udzielania wsparcia i wskazówek swoim współpracownikom czy kierowania swoimi organizacjami. Pogląd, że ten czas oznacza „schyłek”, według forbes.com, jest całkowitym przeinaczeniem rzeczywistości.

Według Raportu Światowego Forum Ekonomicznego, AARP i OECD z 2020 roku, starsi pracownicy przyczyniają się do większej produktywności firmy, nierzadko przewyższając swoich młodszych współpracowników w obszarach wymagających szerokiej wiedzy specjalistycznej – dowiadujemy się.

Grafika opublikowana przez Indeed uprościła także naturę kariery. Źródło podkreśla, że opieranie się na uproszczonych oznaczeniach, aby zdefiniować poszczególne etapy kariery, jest niewłaściwe. Współczesne ścieżki zawodowe są bardzo różne, dlatego stopniowo odchodzi się od koncepcji „drabiny kariery”. Dzisiejsi profesjonaliści poruszają się po czymś, co można określić „mozaiką kariery”, w której przecinają się różnorodne doświadczenia, umiejętności i role. Odzwierciedla ona dzisiejszą rzeczywistość, czyli zdolność adaptacji oraz ciągłe zdobywanie wiedzy i doświadczenia.

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Ponadto, jak czytamy, Indeed nie wzięło pod uwagę starzenia się siły roboczej. Według Amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, do 2030 roku 16,5 proc. siły roboczej będą stanowiły osoby mające 65 lat lub więcej. Są to zmiany demograficzne, których nie powinno się ignorować.

Jak czytamy, „Forbes” poprosił Indeed o komentarz w tej sprawie. Firma przekazała, że głęboko przeprasza za treść zawartą w artykule. „Nie odzwierciedla ona naszych wartości inkluzywności, naszych praktyk rekrutacyjnych ani sposobu działania naszej strony internetowej. Jesteśmy zaangażowani w misję pomagania wszystkim ludziom, w każdym wieku, w znalezieniu pracy” – dodało Indeed. (ao)

Źródło: forbes.com, Why Indeed’s View On Career Decline Is So Wrong, Dan Pontefract, 3.09.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj